Polanc (UAE Team Emirates) in Mohorič (Bahrain-McLaren) bosta sicer na Touru v vlogi pomočnikov, a bi ju lahko v kateri od etap moštvo poslalo tudi med ubežnike, bodisi za boj za etapno zmago bodisi za kasnejšo pomoč obema kapetanoma. V tem primeru Pogačarju pri UAE Team Emirates in Mikelu Landi pri Bahrain-McLarnu.
Vseeno bodo oči tako slovenske kot svetovne javnosti uprte v Rogliča. Čeprav njegovo trenutno zdravstveno stanje ni najboljše, na Tour prihaja kot glavni favorit, za njim pa se vrti kolesje trenutno najbolj prevladujoče ekipe Jumbo-Visma.
Če se bo 30-letni Kisovčan uspel sestaviti do sobotnega starta v Nici in graditi pripravljenost do zadnjega, odločilnega tedna, bi lahko s pomočjo zvezdniške zasedbe nadgradil uspeh iz Španije, ko je slovenskemu kolesarstvu priboril prvo zmago na tritedenskih preizkušnjah.
Zmaga na Touru, najvišje se je v Franciji povzpel do četrtega mesta leta 2018, bi predstavljala še korak naprej v izjemni karieri nekdanjega smučarskega skakalca. Najboljši kolesar lestvice Mednarodne kolesarske zveze (Uci) in eden najbolje pripravljenih kolesarjev sodeč po tekmovalnem udejstvovanju v avgustu, je dobil dirko po francoskem departmaju Ain in bi brez padca bržčas slavil tudi na kriteriju Dauphine.
Že pred tem je ob koncu junija osvojil naslov državnega prvaka ne cestni dirki, v vožnji na čas pa mu je naslov pred nosom speljal Pogačar. Ravno 21-letnik s Klanca pri Komendi v karavani velja za naslednjo veliko stvar kolesarstva, nadgradnja rezultatov z uspehom na Touru pa bi ga v prihodnosti izstrelila med favorite na vseh največjih etapnih dirkah.
Pogačar, kapetan UAE Team Emirates, je za razliko od Rogliča, ki je sezono začel prav na DP v Sloveniji, že na začetku koledarskega leta nizal odlične izide in se podpisal pod zmago na dirki po Valencii. Dodal je še drugo mesto na domači dirki njegove ekipe v Združenih arabskih emiratih, po preizkušnjah na DP in na italijanskih klasikah Strade Bianche in Milano – San Remo pa je na kriteriju Dauphine zasedel skupno četrto mesto.
Glede na postopni napredek na tej preizkušnji je Pogačar očitno dobro tempiral formo pred krstnim nastopom na Touru, na stavnicah pa je mladi slovenski zvezdnik celo na petem mestu. Pred njim so le Roglič, Kolumbijec Egan Bernal (Ineos-Grenadiers), Nizozemec Tom Dumoulin (Jumbo-Visma) in Francoz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ).
Trasa je obema Slovencema tako rekoč pisana na kožo. Že v drugi etapi v okolici Nice bodo favoriti skušali preveriti pripravljenost po dveh zahtevnih prelazih in dveh krajših vzponih v zadnjih 40 km. Nato že v četrti etapi sledi prvi zaključni vzpon na Orcieres-Merlette, v šesti etapi pa še vzpon na Mont Aigoual.
Priložnosti za hribolazce in ubežnike ne bo manjkalo niti v nadaljevanju. Rogliču in ostalim specialistom za spuste bo zanimiva osma etapa do Loudenviella, ko bo 10-kilometrskem vzponu s povprečnim naklonom skoraj osem odstotkov sledil zahteven spust do cilja.
Sprinterji bodo nato skušali izkoristiti predvsem trojček nekoliko lažjih etap 10, 11 in 12, a so tudi te prepredene z zahrbtnimi vzponi, ki utegnejo narediti precejšnjo selekcijo med kandidati za zeleno majico. Med njimi bo tudi Luka Mezgec, ki bo skušal izkoristiti redke priložnosti za sprinterje. Prvi adut ekipe Mitchelton-Scott bo imel zelo močno konkurenco.
Slovak Peter Sagan je favorit za osvojitev že sedme zelene majice, s čimer bi postal rekorder v tej razvrstitvi. V igri bodo tudi Sam Bennett, Wout van Aert, Caleb Ewan, Elia Viviani in drugi, Mezgec pa po stavnicah sodeč sodi med deset najboljših v tej kategoriji.
Po nekaj ravninskih etapah bodo znova na vrsti favoriti za skupno razvrstitev z novim gorskim ciljem v 13. etapi na Puy Mary. Dve etapi kasneje bo Roglič skušal ponoviti zmago na Grand Colombier, ki je bil ob skoraj identični trasi cilj zadnje etape dirke po Ainu, kjer je slovenski zvezdnik prepričljivo ugnal Bernala in ostale tekmece.
Sledijo še tri zahtevne etape, tista kraljevska pa prihaja z vzponom na Col de la Loze, 16. septembra. V zadnjih 4,5 kilometrih se bo cesta postavila pokonci z naklonom tudi do 24 odstotkov, kar bo po treh tednih predstavljalo velik izziv za najboljše kolesarje.
Po dnevu za ubežnike in sprinterje v 18. in 19. etapi pa sledi še zadnja možnost za spremembe v generalni razvrstitvi. Edini kronometer bo kolesarje peljal po 30 kilometrih večinoma ravninske trase, v zadnjih šestih kilometrih pa bodo morali kolesarji, zagotovo tudi z menjavo koles ob vznožju vzpona, premagati še zadnjih 5,9 kilometrov navkreber (povprečni naklon 8,5 odstotkov) na Planche des Belles Filles.
Na vrhu bo ob prečkanju cilja že jasno, kdo bo na Elizejskih poljanah poziral v rumenem. Roglič je v petem nastopu na tritedenskih preizkušnjah že dobil rdečo majico, rumena pa kolesarjem tako ali drugače pristaja najbolje.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej