Po nedavnih raziskavah Evrobarometra 61 odstotkov Slovencev meni, da bi bilo odločitve o migracijah bolje sprejemati na evropski ravni, kot pa na nacionalni. V povprečju se s tem strinja 66 odstotkov Evropejcev, vendar so med državami članicami opazne razlike -v Nemčiji se je za več nadnacionalnega odločanja opredelilo 80 odstotkov, medtem ko je v Estoniji, na Poljskem in Slovaškem le 40 odstotkov vprašanih. Sicer pa Slovenci poleg migracij kot glavni izziv EU v prihodnosti vidijo brezposelnost.
Evrobarometer: Izzive, ki jih prinašajo migracije, je najbolje reševati na ravni EU
Raziskava, ki vključuje odgovore 28 150 Evropejcev, starih nad 15 let, je bila izvedena med 19. in 29. septembrom, torej v času, ko so bili prihodi beguncev na meje EU in njihove tragične zgodbe glavna tema medijskega poročanja.
V povprečju je najbolj pereč izziv za EU v očeh vprašanih Evropejcev še vedno brezposelnost (49 %). Na drugo mesto se je povzpelo priseljevanje. Za 47 % vprašanih so namreč migracije največji izziv, s katerim se sooča EU, leta 2013 je tako menilo le 14 % ljudi. V kar devetih državah članicah več kot polovica vprašanih meni, da so prav migracije glavni izziv EU v prihodnosti.
Slovenci kot največji problem v prihodnosti EU zaznavajo brezposelnost (50 %). Od leta 2013 pa se je močno povečal odstotek ljudi, ki menijo, da možne težave prinašajo tudi migracije, in sicer iz 4 % na 40 %.
Med Evropejci precej narašča tudi zaskrbljenost glede terorizma. Leta 2013 je terorizem kot izziv za Unijo navedlo 11 % vprašanih, v Sloveniji le 3 %. Raziskava iz letošnjega septembra pa kaže, da se je ta odstotek dvignil na 26 za celotno EU oziroma na 18 v Sloveniji.
Večina podpira odločanje na ravni EU
Podpora sprejemanju odločitev na ravni EU na področju migracij je med državami članicami različna. Za več nadnacionalnega odločanja se je opredelilo med 79 % in 81 % vprašanih na Cipru, v Nemčiji, Španiji in Luksemburgu, medtem ko je ta odstotek precej nižji v Estoniji, na Poljskem in Slovaškem – 40 %. V Sloveniji na področju migracij 61 % ljudi podpira sprejemanje odločitev na evropski ravni.
Razporeditev prosilcev za azil med državami članicami
Podobno so državljani EU razdeljeni tudi pri vprašanju sprejemanja prosilcev za azil. V povprečju EU 78 % vprašanih meni, da bi morali biti iskalci mednarodne zaščite bolje razdeljeni med države članice. To idejo najbolj podpirajo Nemci (97 %) in Švedi (94 %), najmanj pa Slovaki in Čehi (31 %). Med Slovenci je podpora prerazporeditvi iskalcev azila med države članice 64 %.
Raziskava Evrobarometra naslavlja tudi problem legalnih migracij in finančno podporo Unije državam na mejah EU. Tema drugega dela Evrobarometra pa so ekonomska pričakovanja in odzivi na ekonomsko in finančno krizo.
Celotna raziskava Evrobarometra je na voljo na :
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej