Novo letališče Berlin Brandenburg, ki nosi mednarodno oznako BER, naj bi nemški prestolnici služilo kot glavno mednarodno letališče. Gre za neke vrste razširitev oz. nadgradnjo obstoješega letališča Schönefeld. Po prvotnih načrtih naj bi po otvoritvi letališča BER zaprli Tegel (TXL), Schönefeld pa bi obratoval v sklopu novega. A od položitve temeljnega kamna leta 2006 se je marsikaj spremenilo.
Nemška javnost se že debelo desetletje čudi bizarnim zgodbam o zapletih pri gradnji več milijard vrednega letališkega kompleksa.
Zastarelo letališče Tegel, ki bi moralo biti že nekaj let v pokoju, sicer komaj še opravlja svojo funkcijo a bo, kot kaže, zaradi svoje velike priljubljenosti in javne podpore ostalo odprto tudi po otvoritvi novega. Gradnja slednjega pa polni nemške naslovnice z vestmi o prestavljanju napovedane otvoritve, astronomski podražitvi ter bizarnih napakah pri gradnji.
Letališče Berlin Brandenburg kot scenarij za črno komedijo
Te dni nemški mediji poročajo o ponovnem zamiku datuma otvoritve, ki se je po poraznem požarno-varnostnem pregledu prestavil v daljno leto 2021. Ob tej priložnosti si poglejmo nekaj najbolj šalabajzerskih zapletov pri gradnji letališča Berlin Brandenburg (BER).
- Astronomska podražitev: od predvidenih 2,5 milijard evrov, kolikor naj bi projekt prvotno koštal, se je znesek povzpel na 6,6 milijard. Od junija 2012, ko bi moral začeti obratovati, nedokončani aerodrom davkoplačevalce stane 35 milijonov evrov na mesec.
- Vsak delovnik na letališče Berlin Brandenburg zapelje prazen tramvaj, da požene svež zrak v stavbo železniške postaje, ki bi sicer zaradi neprezračenosti začela plesneti, oprema v njej pa rjaveti.
- Vsak tretji od prbl. 4000 prostorov je narobe oštevilčen – tekom gradnje je prišlo do toliko sprememb, da nihče več nima pregleda.
- V garažnih hišah so v beton vgradili premalo armature in podporne stebre postavili preveč narazen, zato se stropovi ponekod povešajo, stene pa pokajo.
- Tekoče stopnice s podzemne železniške postaje na ploščad pred terminalom so prekratke, zato so 4 stopnice morali uliti iz betona. Po naročilu avtomatskih stopnic je prišlo namreč do sprememb v načrtih, a za spremembo po meri izdelanih stopnic je bilo prepozno.
- Če bo zagorelo, verjetno nihče ne bo slišal alarma. Senzorji za dim so marsikje zamašeni s prahom ali prekriti z malto, da se ob požaru ne bi sprožili – v mnoge prostore pa so jih celo pozabili vgraditi.
- Za samodejna vrata so pozabili vgraditi električno napeljavo, zato bodo morali naknadno razbijati stene.
- Celo pri straniščih so zamočili: namesto vložkov za votle stene so uporabili navadne, zato držala za toaletni papir padajo s sten.
- Sistem osvetlitve je imel napako, zato so dolgo noč in dan na letališču gorele vse luči.
- Vsak dan enkrat morajo odpreti vse pipe in vsa okna ter prestaviti vso pohištvo na preprogah – s tem preprečujejo razvoj plesni in odtisov na preprogah.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej