Kakšna je razlika med navadnim in hibridnim diskom?
Vsi poznamo navadne trde diske, ki so prisotni v vsakem računalniku, pri hibridnih diskih pa gre za uporabo dveh različnih načinov shranjevanja podatkov. Tako hibridni disk vsebuje običajen trdi disk (HD), ki nudi veliko kapaciteto za relativno ugodno ceno, in drugo komponento, ki je dokaj dražja in veliko hitrejša. Proizvajalci v ta namen uporabljajo spominsko enoto, kot je npr. RAM ali ‘solid state’ disk (SSD), ki nima gibljivih delov. Razmerje med negibljivo in gibljivo komponento je približno 1 proti 10.
Zakaj kupiti hibridni disk?
Hibridni diski združujejo prednosti obeh pomnilniških sistemov – hitrost in cenovno dostopnost. V nadaljevanju sledi nekaj pozitivnih karakteristik, ki jih obljubljajo proizvajalci.
Hitrejši zagon
Če hibridni disk vgradiš v svoje računalo, lahko pričakuješ, da se bo operacijski sistem naložil zelo hitro. Podatki, ki jih uporablja operacijski sistem, so namreč shranjeni na ‘hitrejši’ komponenti, kar zmanjša čas zagona in zaustavitve sistema.
Ta opcija je od leta 2008 na voljo pri OS Windows Vista in Windows 7, čas zagona se pri tem skrajša za približno 11 %. Proizvajalec Seagate je leta 2010 lansiral novo verzijo diska Momentus XT, ki omogoča hitrejši zagon za vse operacijske sisteme.
Hitrost, tiho delovanje, manjša poraba, manjše segrevanje
V normalnem stanju se plošče HD enote ne premikajo, kar pomeni, da disk porabi manj elektrike, zadeva prav tako ne oddaja toliko toplote in je tišja. Operacijski sistem najbolj pogosto uporabljene podatke shranjuje na SSD komponento, kar pospeši delovanje aplikacij in prenos podatkov.
Seagate-ov Momentus XT
Pred nami je druga generacija hibridov tega proizvajalca, s katero želi izpolniti vse zgoraj navedene obljube. HD komponenta ima kapaciteto 750 GB in se vrti s hitrostjo 7200 obratov na minuto (rpm), na ‘NAND flash’ SSD enoto pa lahko shranimo 8 GB podatkov.
Proizvajalec trdi, da je njihov novi izdelek 70 % hitrejši od svojega predhodnika (prve generacije) in tri krat hitrejši od primerljivega običajnega HD diska. V primerjavi z SSD diski naj bi bil pri zagonu sistema in aplikacij samo nekaj sekund počasnejši, v nekaterih primerih pa celo nekaj sekund hitrejši.
Seveda pa nobena stvar ni popolna, tudi hibridni diski imajo svoje pomanjkljivosti.
Gre predvsem za počasnejši dostop do podatkov, ki niso shranjeni v ‘chache’ pomnilniku, ko se disk zaradi varčevanja z energijo preneha vrteti (disk se mora ponovno vrniti na delovne obrate).
- Počasnejše zapisovanje pri manjših datotekah; tu se namreč tehnologija ‘flash’ izkaže za malenkost slabšo, kot običajni vrtljivi diski.
- Rahlo višja cena kot pri običajnih diskih.
- Krajša življenjska doba. Spet gre za ustavljanje in ponovni zagon vrtljivega diska, ki se najmanj obrabi prav takrat, ko dela nepretrgoma (življenjska doba le-teh se namreč meri v številu zagonov in zaustavitev). ‘Flash’ pomnilniki imajo poleg tega že sami po sebi krajšo življenjsko dobo kot vrtljivi diski.
- Težja povrnitev zgubljenih podatkov. Ker se informacije shranjujejo na obe komponenti, je zapis bolj kompliciran in ga zaradi tega ne moremo povrniti s pomočjo običajnih tehnik.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej