Nova forma obnovljive energije – zgovorni uporabniki
Korejska znanstvenika sta, po njunih besedah, odkrila revolucionarno tehnologijo za proizvodnjo električne energije, ki potrebuje samo zvok. Novo odkritje je bilo povod za serijo mobilnih telefonov, ki ne bi potrebovali vnovičnega polnjenja baterij, saj bi se polnili zgolj s pogovorom in hrupom uporabnika.
“Energija zvoka se lahko uporablja v različne namene, vključno z mobilnimi telefoni, ki se polnijo v času klica oziroma pogovora. Vsak hrup se lahko izkoristi za ustvarjanje električne energije – tudi stene in zidovi, ki obdajajo avtoceste,” sta prepričana Young Jun Park in Sang-Woo Kim, ustvarjalca mobilnika, ki za svoje delovanje ne potrebuje električnega polnjenja baterije.
Zvočni valovi, ki se pretvarjajo v električno energijo
Do svojega odkritja sta prišla s pomočjo elementov, ki zvočne valove pretvarjajo v električno energijo. Zbiranje energije, ki prihaja s pomočjo telefonskih pogovorov ali hrupom avtomobilov, se izvaja s pomočjo piezioelektričnih materialov, ki mehanično energijo pretvarjajo v električno.
Znanstveniki se že stoletja ukvarjajo s piezoelektričnimi materiali, ki jih uporabljajo v različnih senzorjih, zvočnikih in drugih napravah. V zadnjih nekaj letih so na področju izumljanja pripomočkov, ki energijo pridobivajo prek piezoelektričnih elementov, dosegli ogromen napredek. Večina teh pripomočkov, ki široki potrošnji še ni na razpolago, proizvaja električno energijo prek človeške hoje, teka in, v tem primeru, govorjenja.
Pojavljajo se dvomi o praktični uporabnosti
Michael McAlpine, znanstvenik na ameriški univerzi, pravi, da je njun mobilnik, ki ne potrebuje polnjenja zelo zanimiv, skrbi pa ga njegova uporabnost. “Tu se pojavlja vprašanje, ali je hrupa iz okolja sploh dovolj, da le ta deluje kot edini vir energije mobilnika,” dvomi McAlpine, ki se, tako kot Korejca, ukvarja z iznajdbami naprav za pridobivanje električne energije.
Uporabniki se najbrž ne bi udeleževali glasnih koncertov ali skušali stati čim bližje mimoidočega vlaka zgolj zato, da bi ponovno usposobili svoj mobilni telefon. Korejca trdita, ta je to zgolj osnutek in začetek nadaljnih raziskav, saj bosta v prihodnosti svoj patent skušala izboljšati in doseči željeni cilj – mobilnika, ki ne potrebuje polnjenja in ne pretiranega hrupa – zgolj pogosto klepetanje.
In če o patentu malo bolje razmislimo, mobilnik, ki se nikoli ne izprazni, mogoče vseeno ni tako dobra ideja. Predvsem za tiste, ki mobilni telefon nenehno uporabljajo, saj bodo lahko z novim izgovorom klepetali v neskončnost.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej