Odgovore ponudil nekdanji generalni direktor
Če želimo iskreno in direktno mnenje, zakaj Windows Phone 7 bledi na trgu, jih je najbolje dobiti kar iz prve roke. Charlie Kindel, nekdanji generalni direktor pri podjetju Microsoft, pod taktirko katerega se je Windows Phone 7 razvijal, je na svojem blogu ponudil nekaj misli o tem, zakaj se zdi, da Microsoftovi trudi stagnirajo, kar se tiče mobilnih telefonov. Bistvo leži pri operaterjih, proizvajalcih in podjetjih kot so Apple, Google in Microsoft, ki izdelujejo operacijske sisteme ter medsebojno tekmujejo, kdo bo dobil zadnjo besedo pri trženju izdelka. Kindel meni, da glede tržnega deleža Android premaguje iOS in Windows Phone 7 zgolj zato, ker odprtost trga omogoča izdelovalcem in operaterjem, da se obnašajo po lastnih željah in proizvajajo na ducate izdelkov letno. To lahko pomeni tudi slabšo kvaliteto izdelka, plagiatorstvo izgleda telefona in določena pomanjkanja na Androidu. Operaterji pa takšne izdelke masovno promovirajo zahvaljujoč svojemu ogromnemu proračunu, namenjenega trženju.
Največji strah Androida je lahko fragmentacija
Kindel je nekaj besed namenil tudi stanju Androida: »Google je bil zelo uspešen z Androidom, saj je bil Android izdelan, da bi zgladil konflikte med vsemi stranmi trga. Pokloni se tako izdelovalcem kot tudi operaterjem. Izdelovalcem omogoča, da delajo to, kar znajo najbolje – izdelovanje velike količine naprav, operaterjem pa omogoča, da počnejo tisto, kar oni znajo najbolje – trženje velikega števila naprav. Vse skupaj uporabnikom ponuja veliko izbire. Mislim, da obenem vse skupaj omogoča tudi preveč fragmentacije, ki bo prej ali slej končnega uporabnika, torej kupca, spravila v obup.«
Kakšen je Microsoftov pristop?
Čeprav je lahko Windows Phone 7 licenciran za katerokoli napravo, pa ima Microsoft nekaj načel, ki se jih mora držati vsak izdelovalec, da bi bila izkušnja uporabnika čimbolj prijetna. Pristop sicer ni tako popoln kot Appleov, ki zajema oblikovanje tako naprave kot tudi operacijskega sistema, vendar je tudi takšen pristop boljši kot pa dopuščanje izdelovalcem ter operaterjem, da se obnašajo po svoje, česar posledica je, da se na trgu pojavijo tudi komajda leto stari telefoni, na katerih pa ni najsodobnejših aplikacij. Microsoftov pristop je prijeten in uravnovešen, saj porazdeli moč med operaterjem, izdelovalcem naprave ter razvijalci operacijskih sistemov.
Je Windows Phone prišel ob nepravem času?
MG Siegler zatrjuje, da si je Apple takšen pristop lahko privoščil zato, ker so bili prvi na trgu: »Ko je bil leta 2007 lansiran iPhone, so bili ostali pametni telefoni sranje. iPhone ni imel nobene prave konkurence. Prvi Androidni telefoni, ki so se znašli na trgu dobro leto kasneje, so bili šala. Vse skupaj je povsem v nasprotju z Windows Phone, ki je prišel na trg veliko prepozno. Kindel tega nikoli ne omenja, vendar tega dejstva ne gre ignorirati. Če bi bil Windows Phone lansiran leta 2007 ali tudi 2008, bi bila zgodba povem drugačna. Namesto tega pa je bil lansiran šele poznega leta 2010.«
Se bo situacija za Windows Phone 7 izboljšala?
V celoten pogovor na temo Windows Phone 7 se je vključil tudi Robert Scoble, ki meni, da je situacija za Windows Phone 7 slaba tudi zato, ker na njem ni mobilnega ekosistema kot ga imata iOS in Android: »Ko gre potrošnik k svojem operaterju po nov telefon, bo ima verjetno v mislih takšno enačbo: Android = varna izbira, iOS ali iPhone = varna izbira, karkoli drugega = ni varno.«
Nekateri menijo, da bi znala stanje na trgu spremeniti (v boljšo ali slabšo smer) tudi prihajajoča Nokia Lumia 800, saj naj bi z njo prišlo tudi tisto oglaševanje, ki ga Kindel pri Windows Phoneu pogreša.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej