Na Nizozemskem in Finskem je bil lani delež oseb z vsaj osnovnimi splošnimi digitalnimi veščinami 79-odstoten. Sledila je Irska s 70 odstotki.
V Sloveniji je po podatkih Eurostata ta delež znašal 50 odstotkov, kar pomeni, da je v preteklem letu polovica Slovencev, starih od 16 do 74 let, razpolagala z vsaj osnovnimi splošnimi digitalnimi spretnostmi.
Takoj za Slovenijo se je z 49-odstotnim deležem nahajala Nemčija.
Najnižji delež je bil sicer zabeležen v Romuniji, in sicer 28 odstotkov. Sledili sta ji Bolgarija z 31 odstotki in Poljska s 43 odstotki.
Splošne digitalne spretnosti zajemajo pet področij: spretnosti informacijske in podatkovne pismenosti, spretnosti komuniciranja in sodelovanja, spretnosti ustvarjanja digitalnih vsebin, varnostne spretnosti in spretnosti reševanja problemov.
Da bi imeli vsaj osnovne splošne digitalne spretnosti, morajo ljudje znati opraviti vsaj eno dejavnost, povezano z vsakim navedenim področjem, so pojasnili na Eurostatu.
Kazalniki digitalnih spretnosti so eni od ključnih kazalnikov uspešnosti v okviru digitalnega desetletja, ki določa vizijo EU za digitalno preobrazbo. Digitalni kompas določa cilj, da bo do leta 2030 80 odstotkov državljanov EU, starih od 16 do 74 let, imelo vsaj osnovne digitalne spretnosti, so še zapisali.
V Sloveniji je sredi marca začel veljati zakon o spodbujanju digitalne vključenosti, ki ga je vlada pripravila z namenom povečanja digitalne razvitosti gospodarstva in celotne družbe. Cilj je z osnovnimi digitalnimi kompetencami opremiti vsaj 80 odstotkov odraslih. S tem namenom zakon med drugim prinaša vrednostne bone za nakup računalniške opreme. Prve bone bo mogoče unovčiti 15. junija.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej