Inteligentno osebo poleg specifičnega znanja krasi tudi splošno; za inteligentnega velja nekdo, ki pozna glavna mesta (oz. vsaj v kateri državi se le to nahaja), ključne datume, osnove praktičnega mišljenja in naravoslovja (kaj je askorbinska kislina in kdo je vretenčar). Faktografsko znanje sicer ni vse, vendar je dobro, če nam ni treba za vsako stvar brskati po spletu ali spraševati prijatelje.
Neumnosti slavnih
Neumnost ni lastna le navadnim ljudem, proti njej niso cepljeni niti bogati. Tako je Christina Aguilera nekoč vprašala, kje se bo to leto odvijal Kanski filmski festival, Britney Spears pa se je enkrat pohvalila, da rada obišče mesta preko luže, kot je Kanada.
Splošno stanje duha
Pri omenjenih zgodbah ne gre zgolj za lapsus in tudi ne za situacijo, pri kateri so ZDA osamljen primer. Splošna razgledanost pri mladih upada, za to pa ne moremo kriviti le šolskega sistema. Živimo v družbi, kjer vlada poplava informacij, večina katerih je neuporabnih; staro in mlado ne zna razbrati, kaj od tega je dejansko pomembno in v končni fazi uporabno.
Slepo zaupanje tehnologiji
Večina ljudi uporablja moderne pripomočke popolnoma brez kritične distance. Najbolj jasen primer je uporaba satelitske navigacije – verjetno se ti je že zgodilo, da si v plošček vtipkal destinacijo in se nato prispel ne da bi vedel, kako. Če se kam odpravimo brez navigacije, se nam pot vtisne v spomin, v drugem primeru pa so naše misli v službi, na oddihu, pri sprotnih problemih … samo ne na poti, kjer se nahajamo. Večkrat nas zvesti navigator tudi zavede in nas popelje namesto v Bistrico on Sotli v Bistrico ob Dravi ali eno izmed dveh Bistric v Prekmurju.
Internet in Googlov brskalnik
Večina nas dandanes razmišlja v smislu – zakaj bi vse te informacije imel v glavi, če jih lahko takoj prikličem s pomočjo brskalnika in spletne povezave? To je sicer res, vendar je splošno znanje veliko več kot le gole informacije. Če jih imamo nekaj na razpolago, lahko pridemo do rešitev, ki niso v neposredni povezavi z njimi. Podobno je z branjem navodil za uporabo. Če veš, da neka funkcija obstaja, jo lahko uporabiš na več kreativnih načinov.
Globalni možgani
Skoraj vsak se že lahko pohvali s telefonom, ki ima povezavo na splet. Kmalu bodo zajeti prav vsi ljudje, dejansko torej ne bo treba več ničesar vedeti na pamet. Informacijo bo treba le znati poiskati. Če se bomo popolnoma navadili na tak način razmišljanja, se naenkrat ne bo nihče več smejal šali o reki, ki teče pod Dravskim mostom.
Linearno razmišljanje
Neposredno podajanje informacij dokazano škodi višjim možganskim procesom, današnji mladini se manjša zmožnost abstraktnega mišljenja. Profesorji na univerzah se že nekaj časa pritožujejo, da se študenti ne znajo več učiti iz knjig – vajeni so vizualnih prezentacij, kjer slikovni material informacije podaja neposredno, opisi, funkcije in logična zaporedja so jim po mnenju mnogih predavateljev vedno manj razumljiva.
Pazi torej na svoje možgane! Medmrežje je res vredno suhega zlata, vendar ni dobro, če postane nova dogma in edini vir informacij in interakcij. Vse informacije na spletu niso preverjeno resnične, Wikipedija ni in ne more biti edini vir, na katerega se posameznik v svojem življenju obrne. Dobro je torej imeti nekaj kritične distance in zdrave mere.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej