Američana grškega rodu Stamatisa Moraitisa je doletela neverjetna usoda, ko so mu zdravniki pri 66 letih odkrili raka na pljučih in mu sporočili, da ima le še šest do devet mesecev življenja, piše Insider.
Večino svojega odraslega življenja je preživel v predmestju New Yorka in na Floridi, resne zdravstvene težave pa je spoznal, ko se je začel hitro utrujati in postajati zasopen.
”To je pljučni rak v terminalni fazi,” so mu rekli zdravniki v ZDA.
Tako se je 66-letni Grk, oče treh otrok, odločil, da se z ženo Elpiniki vrne v domovino, na prelep sredozemski otok Ikaria.
Stamatis Moraitis svoje družine ni želel obremenjevati z dragimi pogrebnimi stroški, ki v ZDA lahko dosežejo več tisoč dolarjev.
”Naj me pokopljejo poleg družine, ob morju, kjer bom plačal nekaj sto dolarjev za pogreb,” je razmišljal.
Grška Ikaria leži na pol poti med Atenami in Turčijo in je bila najboljša življenjska odločitev 60-letnega Grka.
Takrat še ni vedel, da se vrača na otok večne mladosti, katerega prebivalci živijo 10 let dlje kot drugi Evropejci, pogosto pa dočakajo tudi stoto leto.
Počasi se je začel premikati. Užival je na svežem morskem zraku, občudoval čisto modro morje. Srkal vino in se družil s starimi prijatelji. Lotil se je vrtnarjenja.
Čez čas je začel saditi trte za gradnjo vinograda. Mislil je, da ne bo mogel uživati vina, dokler sadeži ne bodo zreli za obiranje, mislil pa je, da bo njegova žena imela vsaj spomin nanj.
Tri desetletja kasneje se še vedno sprehaja po otoku Ikaria in prideluje vse vrste sadja in zelenjave, vključno z vinsko grozdjem in oljkami – na posesti svoje družine. Obiskal jo je avtor in raziskovalec Dan Buettner, ki je med obiskom Ikarije želel izvedeti vse o skrivnostih dolgoživosti prebivalcev grškega otoka.
”Vprašal sem ga, kaj je tvoja skrivnost? Samo skomignil je z rameni in rekel: ‘Ne vem! Mislim, da sem pozabil umreti0,” je dejal Buettner v novi Netflixovi dokumentarni seriji ‘Live to be a sto: Secrets of the Blue Zone’.
Kaj točno se je zgodilo z Moraitisom, torej kako je živel še 30 let po strašni diagnozi, ni mogoče z gotovostjo trditi. Možno je, da je imel Moraitis edinstveno genetiko, ki mu je pomagala zaščititi pred resnimi boleznimi, kot je rak.
Toda Buettner sumi, da se skrivnost dolgoživosti skriva v stvareh, s katerimi smo obkroženi – ljudje, rastline, zrak, življenjski slog. Ena pogosto citirana študija o danskih dvojčkih kaže, da je genetika odgovorna le za približno 20 do 25 % naše dolgoživosti.
”Ničesar ni naredil zavestno, da bi poskušal biti bolj zdrav, le zamenjal je okolje,” je poudaril Buettner.
Moraitisovo okolje ga je do konca življenja sililo, da je plezal po lestvah, da bi obiral oljke in grozdje.
”Še vedno pijem vino in delam,” je Moraitis povedal za BBC v začetku leta 2013, nekaj tednov pred smrtjo, v starosti 98 (ali 102?) let. Moraitis se ni mogel natančno spomniti. ”Nisem zdravnik, ampak mislim, da je vino pomagalo. Nisem počel drugega kot jedel zdravo hrano, pil zdravo vino in uporabljal zdrava zelišča,” je dejal.
Vsakdanja opravila so mu dajala smisel. Če je želel kuhati z oljčnim oljem ali z njim preliti solato, je moral olive pobrati in stisniti.
”Ni pomembno, ali je lahko ali težko, vendar je bilo treba narediti,” je takrat z nasmeškom povedal za BBC.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej