Facebook: Pravica do zasebnosti in oglaševanje
V prihajajočih mesecih naj bi socialna omrežja uredila področje oglaševanja, povezanega z osebnimi profili uporabnikov. Gre za precej nejasno, še ne dokončno definirano področje, ki se dotika Facebookovih javnih zaznamkov, s katerimi Facebook označi, katera oglaševanja so všeč določenim uporabnikom.
Npr. Facebook pokaže, kateri oglas, film, knjigo, organizacijo, citat, ipd. si ‘lajkal’, ter kateri so pritegnili in navdušili tvoje znance in prijatelje, poda pa tudi informacijo o tem, koliko ljudi s Facebook profilom po vsem svetu je pritegnila določena reklama – za določen izdelek, storitev ipd. Decembra 2011 je moralo vodstvo Facebooka prav zaradi omenjene komercialne taktike pred sodišče, saj so jih obtožili, da uporabnikovo identiteto zlorabljajo za t.i. ‘oglaševalsko zgodbo’.
Problem ni toliko v, včasih precej vsiljivem, Facebookovem bombardiranju z oglasi, temveč predvsem v tem, da številnim uporabnikom ni všeč, da to, kar oni ‘lajkajo’, torej oglaševalske strani, organizacije, prepričanja, svetovne nazore ipd., ki so jim všeč, lahko vidijo tudi drugi uporabniki. Čeprav je na tapeti predvsem Facebook, pa se tudi številna druga socialna omrežja poigravajo z osebnimi podatki in jih javno objavljajo.
Delodajalci in sovražni zapisi
V zadnjem času je bilo ogromno primerov, kjer so delodajalci svoje zaposlene odpustili le na podlagi sovražnih zapisov na njihovih socialnih omrežjih, v katerih so ti omenjali svoje šefe, podjetje, za katerega so delali, sodelavce ipd. Sedaj pa se bo to, vsaj v Ameriki, precej spremenilo.
National Labour Relations Board, ki nadzira odnose med delodajalci in delavci, se je namreč zavzel, da bo do konca leta izboljšal to področje in je že v številnih primerih, ko je delodajalec hotel tožiti zaradi zapisa na socialnem omrežju, določil, da se mora podjetje potruditi in izboljšati delavne pogoje.
Zapisi na socialnem omrežju kot dokazi na sodišču
Tako kot med veljavne dokaze na sodišču spadajo drugi elektronski zapisi, npr. poslana SMS sporočila ter emaili, se bo sedaj še bolj upoštevalo tudi zapise na socialnih omrežjih.
Policija je tako pridobila pravico, da preiskuje objave na socialnih omrežjih pri tistih ljudeh, ki veljajo za osumljence, ali pa so priče kriminalnega dejanja. Takšen postopek se je sicer uveljavil že lani, uporabili pa so ga tudi pri enem od odmevnih primerov v Marylandu, kjer je bila ena izmed ključnih informacij pridobljena na profilu My Space.
Kaznovanje šolarjev zaradi sovražnih zapisov?
Gre za podoben problem kot pri odnosu delodajalec-zaposleni, saj še vedno ni jasno določeno, v katerih primerih lahko šolsko osebje kaznuje ali celo izključi šolarje, ki so na socialnih omrežjih objavili sovražne zapise.
Področje je še precej neurejeno in tako se za enkrat obravnava vsakogar, ki ga sumijo takšnega početja, pa četudi je jasno, da je pri uporabi socialnih omrežjih ogromno kraj identitet in s tem lažnih profilov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej