V Sloveniji na področju pravic potrošnikov deluje Urad RS za pravice potrošnikov. Nanj se lahko obrnemo za brezplačno svetovanje po telefonu, ki obsega pojasnjevanje predpisov in postopkov za uveljavljanje pravic. Z njimi se lahko pogovoriš o svojih konkretnih primerih njihovem reševanju. Nudijo tudi pomoč pri posredovanju med potrošnikom in ponudniki ter pravnih poteh pri pristojnih organih. Če imaš težavo, in ne veš, na koga bi se obrnil, ali pa naletiš na gluha ušesa proizvajalca ali prodajalca, je najbolje za nasvet povprašati njih.
Kam in kdaj se lahko pritožim?
Če z izdelkom ali storitvijo nisi zadovoljen, se obrni direktno na prodajalca ali proizvajalca. Najbolje je, da se pritožiš takoj, najkasneje v roku dveh mesecev. Najbolje je to opraviti v pisni obliki, saj boš tako lahko ob morebitnih zapletih dokazal, da je bila pritožba pravočasna in pravilna.
Kaj mora pritožba vsebovati?
V pritožbo sodi opis napake in tvoje zahteve (želiš, npr., da ti izdelek zamenjajo, vrnejo denar …), podjetju moraš omogočiti, da si izdelek ogleda in se o napaki prepriča. V opisu garancije so namreč navedene postavke, ki določajo, pod kakšnimi pogoji podjetje jamči za storitev ali izdelek. Odgovor mora biti posredovan v roku 8 dni.
V primeru zavrnitve pritožbe…
Se lahko obrneš na ustrezno inšpekcijsko službo (podatke in ostale informacije, ter odgovore na morebitna vprašanja ti posreduje Urad za pravice potrošnikov), ki podjetju naloži rešitev pritožbe ali kazen ob morebitnem kršenju pravic potrošnika.
Kako rešiti spor s podjetjem izven meja Slovenije?
Za tovrstne zadeve je zadolžen Evropski potrošniški center RS (EPC), ki je bil ustanovljen leta 2006 in potrošnikom pomaga pri nakupovanju preko meja domovine. Ponuja ti odgovore po telefonu in elektronski pošti, prav tako si lahko ogledaš njihovo spletno stran, ki objavlja primerjave cen izdelkov, opozarja na številne pasti ob prenosih denarja, izdelkov in storitev preko meja evropskih držav, ter s tem povezano odgovornostjo trgovcev in proizvajalcev. Slovenski EPC je povezan z ostalimi EPC-ji v državah EU (nekatere države, kot sta Nemčija in Španija imajo celo več tovrstnih centrov).
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej