V Sloveniji bo to pomlad zaživel projekt, ki bo svojim članom omogočal, da si med seboj izposojajo osebna vozila, ter tako omogočil lažji dostop do vozila vsem tistim, ki si svojega ne morejo privoščiti, hkrati pa bo omogočal dodatni zaslužek lastnikom vozil.
Zakaj tak projekt?
Povprečno vozilo je v Ljubljani uporabljeno le 1,5 ure dnevno, ves preostali čas pa vozilo stoji parkirano, neuporabljeno. Z vedno višjimi stroški vzdrževanja vozila nam to postaja vedno manj dostopno, zato želijo pri PosodiAvto ponuditi rešitev, ki bo ljudem omogočala delitev nekaterih stroškov in s tem narediti osebno vozilo dostopnejše.
Projekt bo zaživel že to pomlad
V resnici gre za projekt podoben do sedaj poznanim »rent-a-car« izposojevalnicam vozil, le da bodo svoje avtomobile posojale fizične osebe (ki svojega prevoznega sredstva v danem trenutku ne bo potrebovala) in ne podjetja. Tako bo izposojevalec avto v svoji okolici dobil ceneje kot pri različnih podjetjih, lastnik avtomobila pa bo tako lahko dodatno zaslužil in si na ta način delil stroške povezane z avtomobilom. Storitev bo na voljo po vsej Sloveniji, prva vozila pa si bomo v Ljubljani lahko sposodili že spomladi – v začetni fazi v zaprtih skupinah. Kot pojasnjuje Lev Piautzer, eden od pobudnikov ideje, vse to z namenom, da se zavaruje lastnike vozil ter zgradi medsebojno zaupanje med posojevalci in izposojevalci.
Kako bo sama storitev potekala?
Na začetku se bodo morali lastniki vozil, ki bodo želeli svoje vozilo posojati, najprej prijaviti preko spleta. S tem se bodo povabil na spoznavno kavo v prostore organizacije PosodiAvto, kjer jim bodo predstavili način delovanja. Ko je vozilo enkrat sprejeto v sistem, lastnik določi lokacijo vozila, čas ko je vozilo na voljo, ter ceno. Določili bodo lahko tudi ali bo v vozilu dovolijo kajenje in prevažanje domačih živali, …
Prav tako se bodo morali preko spleta prijaviti vsi člani brez vozil, ki si bodo želeli vozila izposojati. Tudi oni bodo morali posredovati nekaj informacij.
Iskalci vozil bodo na spletu (tudi prek aplikacije na pametnih telefonih) imeli dostop do zemljevida z vsemi vozili. Ko se bo član odločil za rezervacijo določenega vozila, se bo prošnja poslala lastniku, ta pa bo lahko le to sprejel ali zavrnil. Če se bo lastnik strinjal z izposojo, potem se bosta lahko srečala osebno na dogovorjeni lokaciji, če pa bo vozilo imelo vstavljeno elektronsko napravo, bo lahko prevzem potekal neosebno.
Po vsaki vrnitvi bosta tako lastnik kot izposojevalec ocenila eden drugega, ter tako pomagala ostalim članom pri prihodnjih odločitvah.
Na vprašanje kakšni bodo pogoji, da bo član brez vozila sprejet v projekt PosodiAvto, pa Piautzer odgovarja: » V začetni fazi bodo pogoji za sprejem člana višji in se bodo predvideno postopoma zniževali. Potrebno bo imeti določeno število let vozniško dovoljenje, nikoli izrečene določene kazni (na primer nikoli povzročena nesreča iz malomarnosti), maksimalno število točk,…Točni pogoji bodo objavljeni ob začetku programa.«
In cena?
Višina članarine bo objavljena ob zagonu projekta, izposojnino pa bo določal sam lastnik. Tako bo tržišče samo določalo primerno ceno. PosodiAvto bo v tem primeru zavzel mesto svetovalca in bo podal zgolj ne zavezujoče priporočilo/smernico za povprečno vozilo.
Prav tako bo PosodiAvto že ob sprejetju članov določil tudi način delovanja ob primeru poškodovanja avtomobila. Kot pravijo, je najbolj pomembno, da si člani med seboj zaupajo. Zato bodo, kot že omenjeno, veliko pozornosti namenili že samemu postopku pridobivanja članov. Poleg tega pa bo obstajala tudi možnost dodatnega zavarovanja vozila za vse tiste, ki jim dosedanje zavarovanje tega ne omogoča.
Slovenci smo dovolj odprti!
Glede na to, da Slovenci na svoj avtomobile še vedno gledamo kot na nek statusni simbol in smo na svoje jeklene konjičke še kako navezani, nas je zanimalo ali se bo projekt v Sloveniji prijel. Piautzer pojasnjuje: »Naše mnenje je, da Slovenci nismo nič manj navezani na vozila kot ostali primerljivi narodi. Vozilo kot statusni simbol je prisoten v vseh družbah. Imamo pa problem z razdrobljenostjo prebivalstva in posledično neučinkovitim javnim prevozom. Le to pa poudari samo vrednost vozila v vsakdanjem življenju. Zato je vozilo življenjsko pomembna stvar, razen če seveda ne živite v Ljubljani. Pri PosodiAvto je odziv za enkrat boljši od pričakovanega. Ne pričakujemo, da bom pokrivali celotno prebivalstvo, obstajajo pa ciljne skupine, ki razumejo izposojo kot obliko sodelovanja. In z sodelovanjem najlažje ustvarimo dodatno vrednost za vse udeležene.«
Podobni projekti v tujini že razširjeni
Delitev vozila oziroma Carsharing je v tujini poznano od sredine prejšnjega stoletja, s prvimi neprofitnimi koraki storjenimi v Švici. Klubi so delovali po principu, da so lastniki vozil posojali svoje lastno vozilo ostalim članom.
Zatem se je storitev v začetku 80ih let začela pomikati v profesionalno smer v Švici, Nemčiji, Nizozemskem, Švedski, Kanadi in ZDA. V slednji so v 90ih letih začeli pojavljati prvi popolnoma komercialni modeli delitve vozil, kjer so podjetja bila lastniki vozil.
Z razvojem informacijske tehnologije pa je postala tehnologija dostopnejša in le ta nam omogoča, da si varno in enostavno izposojamo vozila po principu kot je obstajal na začetku.
Podobne projekte lahko najdemo v vseh večjih evropskih državah in mestih ZDA.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej