Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je čezmerno izpostavljanje sončnim žarkom škodljivo za našo kožo, ki lahko reagira na mnogo načinov: s potemnitvijo, opeklinami, pegami, prezgodnjim staranjem, rakavimi obolenji ter določenimi kožnimi boleznimi, ki se na soncu še poslabšajo. Zelo pogosto pa se kot odziv na sonce pojavijo tudi fotodermatoze, ki jih preprosteje imenujemo kar alergija na sonce.
Kakšni so simptomi alergije na sonce?
Alergija na sonce se običajno pojavi po dnevu ali dveh, preživetih na soncu, vendar pa se lahko pojavi tudi zgolj po počitku na sončni terasi. Alergijo prepoznamo po srbečih, rdečkastih izboklinah ali mehurčkih na koži, predvsem na dekolteju, rokah, nogah in ramenih. Posebna oblika alergije na sonce so t.i. akne Mallorca, ki so srbeče, aknam podobne kožne spremembe. Povzroči jih kombinacija sončnih žarkov in maščob na koži oziroma uporaba mastnih zaščitnih krem.
Kaj povzroča alergijo na sonce?
Alergija nastane kot posledica sevanja ultravijoličnih žarkov, ki povzročajo spremembe kožnih celic. Te spremembe povzročijo, da imunski sistem napačno identificira beljakovine v kožnih celicah in jih prepozna kot vsiljivce, ki jih je potrebno »uničiti«. Zato začne imunski sistem proizvajati protitelesa, ki napadajo celice in povzročijo nastanek simptomov. Sproščati se začne histamin, ki je odgovoren za nastanek srbenja, rdečine in otekline.
Kako lahko alergijo na sonce pozdravimo?
Ob pojavu alergijske reakcije, ki prizadene predvsem svetlopolte ljudi, je potrebno kožo ohladiti in namazati s kremo ali gelom z antihistaminikom (Fenistil gel) ali z geli, ki hladijo in blažijo srbenje in vnetje (Kamagel, aloe vera, arnika, kamilica …). V kolikor je reakcija močnejša, lahko posežete tudi po antihistaminikih v obliki tablet (Claritine S, Letizen S, Flonidan S, Rinolan …), pomagajo pa tudi kalcijevi pripravki. Seveda pa ne pozabite poiskati senčnega prostora in se ne izpostavljajte soncu.
Kako lahko alergijo na sonce preprečimo?
Alergija na sonce se lahko pojavlja vsako leto znova, zato je najbolje, da se nanjo pripravite in jo skušate preprečiti. Najboljša zaščita pred alergijo na sonce je nedvomno izogibanje sončnim žarkom med 11. in 16. uro, ko je sonce najmočnejše. Telesa ne pozabite zaščititi z lahkimi oblačili in kakovostno kremo z visokim zaščitnim faktorjem. Pred in med izpostavljanjem soncu vam priporočamo tudi uživanje prehranskega dopolnila, ki vsebuje betakaroten, prav tako pa lahko preventivno posežete tudi po antihistaminiku v obliki tablet. Pazite tudi na zdrav način življenja in na pravilno prehrano v vročih poletnih dneh.
Katera hrana pripomore k nastanku alergije na sonce?
Alergijo na sonce spodbujajo tudi živila, ki so bogata s histaminom, ki je glavni mediator pri nastajanju alergijskih reakcij. To so predvsem sveže jagode, črno vino, določene vrste sira, prekajeno meso in konzervirana tunina. Alergično imunsko reakcijo povzročajo tudi razni dodatki k hrani, kot so konzervansi in barvila, ki jih najdemo predvsem v konzervirani hrani in gotovih jedeh.
Če trpite za alergijo na sonce se zato poleti raje izogibajte klobas, sira, prekajenega mesa, krompirjevih izdelkov, suhega sadja, ribjih konzerv, jogurta, gaziranih pijač in sladkarij. Odsvetujemo vam tudi pitje alkoholnih pijač, če se le da, pa se odpovejte tudi sladicam in sladoledu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej