Čili in feferoni
Plodovi hudih vrst paprike vsebujejo snov kapsaicin, alkaloid, ki povzroča, da nas ob zaužitju peče v ustih. Čili paprike vsebujejo različno količino te snovi, ker pa je brezbarvna, brez vonja in brez lastnega okusa, ne moremo vedeti, kako huda je, preden zagrizemo v pekočo papriko. Raziskave so pokazale, da se lahko uporablja v medicini kot zaviralec bolečine pri določenih boleznih, po anekdotah sodeč, pa naj bi jedi z visoko vsebnostjo kapsaicina učinkovale kot droga. Ljubitelji čilija in pikantne hrane na osnovi pekoče paprike govorijo o doseganju endorfinskega ugodja, podobnega ugodju po naporni telesni aktivnosti.
Sladki krompir
Sladki krompir ali batata je krompirju podoben gomolj, ki izhaja iz tropske Amerike. Sladki krompir, pa tudi druge jedi z veliko škroba, povečajo proizvodnjo serotonina v naših telesih, dodatno pa prispeva svoje še vitamin A. Serotonin na živali in ljudi deluje kot tkivni hormon in živčni prenašalec ter ima velik vpliv na krvni tlak. Poimenovan pa je tudi „hormon sreče“, saj na kemični ravni igra glavno vlogo pri občutenju sreče. Po napornem dnevu si za sprostitev privošči eksotični sladki krompir s cimetom ali medom.
Kakav
Kakavova zrna vsebujejo cel kup snovi, ki povzročajo ugodje. Najprej je tukaj teobromin, ki ima poživljajoč učinek. Čokolada – eden najbolj prepoznavnih izdelkov iz kakavovih zrn – ima praviloma tudi pošten odmerek sladkorja, osnovno gorivo našega telesa. Anandamid, prisoten v kakavovih zrnih, deluje na nekatere od istih receptorjev, katere aktivira uživanje marihuane. Čokolada in drugi kakavovi izdelki so najbolj razširjene jedi, ki učinkujejo kot droge.
Sadeži areka palme
Na palmah vrste areka širom Pacifika vse do Indije in Pakistana rastejo sadeži podobni orehom, ki vsebujejo pravi koktajl poživil. Da bi učinek še povečali, so domačini že pred tisoči let sadež začeli zavijati v liste betela, danes pa mu dodajajo tudi liste tobaka. Jed ima učinek poživila, primerljivega s skodelico kave. Znana je tudi pod imenom betel oreščki, priljubljena predvsem v Tajvanu, kjer betel oreščke prodajajo seksi lepotice v obcestnih trgovinah, skozi steklene stene katerih lahko kupci občudujejo brhka dekleta, medtem ko pripravljajo poživljajoče prigrizke.
Sladkor
Sladkor je za naše telo kot gorivo, ki dovaja energijo za telesne funkcije. Če ga zaužijemo veliko, se bomo počutili polni energije, še posebej kristalni sladkor ima močan vpliv na počutje. Velika količina sladkorja bo na naše telo učinkovala kot droga – najprej se bomo počutili neverjetno, nato pa bo nastopila depresija. Znanstveniki celo menijo, da lahko postanemo odvisni od sladkorja, tako kot od droge: miši, ki so redno dobivale velike količine sladkorja, so ob odvzemu kazale znake odvisnosti in so namesto sladkorja navalile na ponujeni alkohol.
Muškatni orešček
Muškatni orešček v velikih količinah povzroča želodčne težave kot so bruhanje in driska. Več ur po zaužitju lahko pride do srčnih in živčnih težav. Nato pridejo vizualne in slušne halucinacije, ki lahko trajajo tudi več kot 3 dni! Muškatni orešček namreč vsebuje miristicin, ki deluje psihoaktivno in povzroča halucinacije, njegov učinek pa je poznan že stoletja v Indiji in Indoneziji. Na zahodu se je zaradi stranskih učinkov povezanih s prebavnimi motnjami, kot droga uporabljal le izjemoma, med zaporniki, mornarji in ostalimi, ki so ostali brez svojega izbranega poživila.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej