Kaj je luskavica?
Luskavica je kronična avtoimunska bolezen kože, ki je še vedno prava uganka, saj ni znano, kaj natančno jo povzroča. Gre za pospešeno rast in luščenje kožnih celic, ki lahko prizadene različne dele telesa, najpogosteje pa se pojavi na komolcih, kolenih in na lasišču, včasih pa na celotni površini telesa. V primerjavi z zdravimi kožnimi celicami pri luskavici te rastejo tudi do 10-krat hitreje, ko pa prodrejo na površje in umrejo, se to kaže v obliki lišajev.
Čeprav je luskavica, ki je neozdravljiva bolezen, prisotna pri vseh rasah in obeh spolih, pa se z njo v največjem številu soočajo mladi odrasli. Za to kožno obolenje so značilne različne faze bolezni: izboljšanja, ki se izmenjujejo z obdobji poslabšanja kožnih izpuščajev.
Vzroki za nastanek luskavice
Še dandanes ni jasno, kateri so vzroki luskavice, domneve o njenem nastanku so precej različne. Nekatere raziskave so pokazale, da za njo pogosteje zbolevajo člani iste družine, veliko vlogo pa naj bi imeli tudi vpliv okolja in stresne življenjske situacije. Povzročijo jo lahko tudi nekatera zdravila za zvišan pritisk.
Luskavica je precej pogosta kožna bolezen, za katero je značilna srbečica, včasih pa se sočasno z njo pojavi tudi posebna oblika artritisa, ki je posledica te bolezni. V tem primeru posameznika doletijo bolečina in zatekanje sklepov, luskavica pa je že zaradi opaznih lišajev velikokrat vzrok zmanjšane samozavesti.
Kakšni so simptomi luskavice?
Luskavica se kaže v obliki lišajev, rdečih zaplat kože s srebrnimi madeži. Takšni predeli pogosto povzročajo srbečico, včasih pa se tudi vnamejo in zakrvavijo. Nemalokrat se luskavica pojavi na lasišču, v obliki skorjastih lišajev, ki lahko spominjajo na prhljaj. Simptomi luskavice so lahko zelo različni, od majhnih bunkic do debelejših plasti dvignjene kože.
Nekateri madeži so povsem rdeči, najpogosteje pa rjavkasti, celo rožnati. Obstaja več tipov luskavice, ki imajo tudi različne simptome. Najbolj razširjena oblika je t.i. psoriaza vulgaris, za katero so značilne rdečkaste zaplate kože, ki se lahko pojavijo kjerkoli na telesu.
Navznoter obrnjena luskavica pa se najpogosteje kaže v obliki lišajev pod pazduho, v popku in med ritnicami. Postulozna luskavica ima zelo prepoznavne simptome v obliki malih in tekočih rumenih madežev. Bolezen se lahko pojavi tudi na konici penisove glavice, pogosto se te madeže zamenjuje za glivična vnetja, kožne alergije in različna bakterijska vnetja. Luskavica na nohtih je lahko opazna kot drobni madeži, ki prekrivajo površino nohta, ali kot oljnati, rjavo-rumeni lišaji ob vznožju nohta.
Zdravljenje luskavice
Čeprav za enkrat še niso izumili zdravila, ki bi dokončno opravilo z luskavico, pa obstajajo kreme za blaženje srbečice, pomagalo pa naj bi tudi blago izpostavljanje sončnim žarkom.
Pri luskavici je še posebej pomembno, da je zdravljenje prilagojeno vsakemu posamezniku posebej, če pa bolezen prizadene veliko površino telesa (več kot 20 %), je bolnik deležen zdravljenja s tabletami, včasih tudi z injekcijami.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej