Oralni herpes je virusna okužba
Oralni herpes je infekcija, ki jo najpogosteje povzroča virus herpes tipa 1, oziroma herpes simplex (HSV), in se prične v živčnih končičih. Oralni herpes je lahko tudi posledica herpesa tipa 2, ki pa je sicer bolj povezan s pojavom genitalnega herpesa. Virus dobiš prek stika z okuženo osebo, npr. s poljubljanjem ali zgolj dotiki, lahko pa ga prejmeš celo od nekoga, ki je med govorjenjem vate nehote pljuval delčke sline. Oralni herpes je zelo pogosta virusna okužba, ki se najlažje, najhitreje in tudi najbolj neopazno prenaša.
Ko enkrat dobiš oralni herpes, v tebi ostane za vedno in miruje oziroma se nahaja v živcih in telesnih celicah, kjer počaka na primeren trenutek za ponovni izbruh. V času mirovanja oralni herpes ne povzroča nobenih težav. Najpogosteje pride na plan ob stresnih trenutkih, ob padcu imunskega sistema, med boleznijo, po kakšnem večjem zobozdravniškem posegu itd.
Kakšni so simptomi oralnega herpesa?
Izbruh oralnega herpesa ima približno 12-dnevno inkubacijsko dobo, v tem času pa okužbe ne boš zaznal, saj simptomi še ne bodo vidni. Kasneje se oralni herpes pokaže v obliki pekočih bunkic, lišajev in bolečih ranic, ki se pojavijo ob ustnih kotičkih, na ustnicah, lahko pa tudi na jeziku, v ustni votlini, na nebu, dlesnih itd.
Omenjeni simptomi, ki so na začetku navadno živo rdeče barve in v obliki krast, lahko trajajo od enega do tri tedne, lahko pa jih spremlja tudi mišična utrujenost, oteklost bezgavk, blaga vročina in splošno slabo počutje. Simptomi oralnega herpesa se lahko razširijo tudi na področje okoli nosu in brade, pri mlajših odraslih pa se lahko pojavijo tudi težave pri požiranju in boleče grlo. Čez približno pet dni se rdeče rane spremenijo v mehurčke napolnjene s tekočino, ki navadno precej srbijo in skelijo.
Kako odpravimo oralni herpes?
Glede na to, da se oralnega herpesa ne moremo znebiti, lahko le lajšamo njegove neprijetne simptome. Če se stanje po nekaj tednih ne izboljša in se tudi sicer precej slabo počutiš, ti priporočamo obisk zdravnika, da pa se oralnega herpesa ne bi nalezli tudi tvoji bližnji, ta čas svetujemo ločeno uporabo jedilnega pribora.
Obstajajo različne tablete, ki preprečujejo širjenje oralnega herpesa na druge predele, nekatere kreme pa lajšajo bolečino. V lekarni lahko povprašaš za različne gele, ki hladijo prizadete dele in reducirajo otekline.
Obliži za herpes
Z obliži za herpes si lahko pomagaš predvsem v primeru, če je razjeda tako boleča in pekoča, da te oralni herpes ob vsakem kontaktu, npr. med jedjo in govorjenjem, zelo moti in si ga ves čas praskaš. Drgnjenje okužbo še razširi in podaljša čas celjenja, obliži pa omogočajo, da so razjede zaščitene pred zunanjimi vplivi in se nemoteno zdravijo.
Obliži za oralni herpes imajo tudi vlogo estetskega prekrivanja neprivlačnih razjed, žal pa ne prispevajo k neposredni ozdravitvi, temveč le zmanjšujejo že nastalo škodo in preprečijo širjenje.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej