Najnovejša študija znanstvenikov iz ZDA je pokazala, da pogosta službena potovanja (20 dni v mesecu ali več) zelo negativno vplivajo na zdravje posameznika. Znanstveniki s Columbia University iz ZDA opozarjajo, da je zdravstveno stanje zaposlenih, ki so pogosto službeno na poti, slabše v primerjavi s tistimi sodelavci, ki se le redko ali sploh ne odpravijo na službeno potovanje. Raziskava je obsegala preko 13.000 zaposlenih, od katerih jih je 80 % na rednih službenih potovanjih, od tega 1 % celo 20 dni v mesecu ali ve
Katere so najpogostejše zdravstvene težave zaradi pogostih službenih potovanj?
Najpogostejše zdravstvene težave kot posledica pogostih službenih potovanj so prekomerna telesna teža in povišan indeks telesne teže. Indeks telesne teže pri zaposlenih, ki so pogosto na službenih potovanjih, je znašal 27,5, medtem ko znaša pri tistih, ki le redko službeno potujejo 26,1. Razlike pa so se pokazale tudi pri krvnem tlaku, ki je bil pri tistih, ki so pogosto na službenih potovanjih, v povprečju višji (76,2 proti 74,6 mmHg), in nižji nivo koristnega (dobrega) holesterola HDL (53,3 proti 56,1 mg/dl).
Kako lahko te zdravstvene težave sami omilimo oziroma preprečimo?
Zdravstvene težave kot so prekomerna telesna teža, povišan indeks telesne teže, povišan krvni tlak in znižan nivo koristnega holesterola imajo skupen izvor, in sicer slabo prehrano in premalo telesne dejavnosti. Z izboljšanjem teh dveh lahko izboljšamo naše zdravje in splošno počutje.
Na splošno za preprečevanje holesterola in povišanega krvnega tlaka ter ohranjanja normale telesne teže velja, da bi naj zdrava in uravnovešena prehrana vsebovala čim manj nasičenih maščobnih kislin, ki se nahajajo v maslu, slanini, masti itd., in soli ter čim več sadja in zelenjave ter v vodi topnih vlaknin. Na ta način zmanjšujemo vsebnost maščob v krvi in ščitimo žile.
Poleg zdrave prehrane igra zadostna telesna dejavnost, s katero ustrezno vzdržujemo telesno težo ter zmanjšujemo nivo škodljivega holesterola LDL in povečujemo nivo koristnega holesterola HDL, pomembno vlogo za zdrav način življenja.
V uredništvu se zavedamo, da se je na stresnih službenih potovanjih težko, če ne celo nemogoče držati navedenih ukrepov za preprečevanje zdravstvenih težav, toda če boste vsaj pazili, kaj in koliko jeste ter si za malico namesto sendviča privoščili raje kakšno jabolko ali banano, in poleg tega s kratko jutranjo telovadbo prebudili telo in duha, se že nahajate na pravi poti.
Je potemtakem bolje sploh ne iti na službeno potovanje?
Logično sklepanje bi bilo, da se glede na rezultate študije v prihodnosti sploh ne bi več odpravili na nobeno službeno potovanje. Toda v tem oziru so bili znanstveniki deležni presenetljivih rezultatov, saj je študija pokazala, da so ljudje, ki sploh ne hodijo na službena potovanja, manj zdravi kot tisti, ki se 1- do 6-krat na mesec odpravijo na službeno pot. Znanstveniki so to okoliščino poskusili razložiti z domnevo, da zaposleni z zdravstvenimi težavami splošno gledano manj potujejo. Vendar jim točnih razlogov zaenkrat še ni uspelo ugotoviti.
Poleg tega se znanstveniki zavedajo, da morajo na tem področju opraviti še nekaj študij, da bodo lahko z gotovostjo potrdili povezanost kroničnih obolenj s pogostostjo službenih potovanj. V kolikor pa bo ta povezava v prihodnosti potrjena, bo treba kar se da hitro sprejeti ustrezne ukrepe, ki bodo poslabšanje zdravstvenega stanja ustavili.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej