Sončne opekline
Ko pomislimo na najpogostejše poletne bolezni, ne moremo mimo nevarnih sončnih opeklin, ki jih povzroča nezaščiteno in nepremišljeno izpostavljanje na soncu. Moški.si ti svetuje, da se v vročih dneh prav vsakič, preden se predaš sončnim užitkom, ustrezno zaščitiš.
Zaščita pred opeklinami
Zaščita ni obvezna le med ležanjem na plaži, temveč ob vsakršnem predajanju sončnim žarkom, ki je daljše od 15 minut. Ne glede na to, ali te čaka pohajkovanje po mestu, kolesarjenje ali izlet v gore, nikar ne pozabi na sončno kremo ali olje z visokim zaščitnim faktorjem, ki te mora ščititi pred UVA in UVB sončnimi žarki.
Če si svetlopolt in imaš občutljivo kožo, ali pa se soncu že dolgo nisi izpostavljal, priporočamo faktor vsaj 20, za obraz pa lahko uporabiš tudi višjega. Namaži se z debelim slojem kreme, ki si ga nanesi vsaj 15 minut pred odhodom na sonce in ga nato obvezno nanesi po vsaki osvežitvi v vodi, sicer pa približno na vsaki dve uri. Soncu se izogibaj med 10. in 16. uro, ta čas raje preživi v senci ali apartmaju, koristno pa je tudi nošenje majice iz lahkotnega materiala. V primeru opeklin se namaži z navadnim jogurtom, hladilnim losijonom, lahko pa preizkusiš tudi ognjičevo kremo ali balzam iz aloe vera.
Dehidracija
Zakaj pride do dehidracije?
Dehidracija se pojavi, kadar v telo ne vnašamo dovolj tekočine. Četudi se večinoma nahajaš v klimatiziranih prostorih, ti Moški.si svetuje, da dnevno zaužiješ najmanj 2 litra ali več vode. Poleti je potreba po tekočini zaradi visokih temperatur in potenja precej povišana, ker pa to marsikdo ignorira, lahko pride do dehidracije.
Najpogostejši simptomi dehidracije
Najpogostejši simptomi dehidracije so naslednji: vrtoglavica, slabo počutje, zaspanost, mišična šibkost, huda žeja, glavobol, suha usta, v skrajnih primerih pa tudi vročina, nizek krvni pritisk, zmanjšano potenje, hitri srčni utrip, zelo malo ali skoraj nič urina ipd.
Najboljša preventiva
Najboljša preventiva pred to nevšečnostjo je naslednja: redno pitje vode, ne le takrat, ko začutiš žejo, izogibanje alkoholnim pijačam in kavi, ki še povečajo možnost za dehidracijo, med telesnimi aktivnostmi v naravi pa vsako uro spij en liter vode ali športnega napitka z elektroliti. S tem se izogneš tudi nevarni poletni bolezni hipertermiji, pregretju organizma, do katere pride takrat, ko se telo ne zmore več uspešno ohladiti, simptomi pa so rdečica, vroča koža, ter slabost in vrtoglavica.
Driska in druge črevesne težave
Še posebej med obiski eksotičnih dežel in raziskovanjem njihove kulinarike se lahko zgodi, da zboliš za kakšno neprijetno ali celo nevarno črevesno okužbo, prav tako pogosta pa je navadna driska. Čeprav se sliši nedolžno, pa dolgotrajna driska, ki jo povzročajo virusi in bakterije v hrani ali vodi, lahko privede do dehidracije in izgube pomembnih mineralov.
Kako se ji lahko izogneš?
Da bi se ji izognil, se na eksotičnemu potovanju izogibaj pitju vode iz pipe in rajši kupuj ustekleničeno, odpovej pa se tudi prigrizkom, ki jih prodajajo na ulici. Pripravi in naroči si le dobro prekuhano hrano, najmanj možnosti za drisko pa je pri uživanju sadja, ki ga lahko olupiš.
Še ena pogosta poletna bolezen je trebušna gripa, ki se prenaša s telesnim stikom, njeni simptomi pa so slabost, bruhanje, driska in bolečine v trebuhu. Navadno mine v nekaj dneh, nujen del zdravljenja pa je preprečevanje dehidracije.
Piki komarjev in drugih žuželk
V poletnih mesecih kar mrgoli komarjev in čebel, v posebni nevarnosti pa so ljudje z alergijo na pike žuželk. Ta se pokaže v obliki rdeče otekline na mestu pika, srbečice v ustih, hitrega srčnega utripa, oteženega dihanja, vrtoglavice in celo omedlevice. V primeru opisanih znakov je nujna takojšnja zdravniška pomoč.
Kako pravilno oskrbimo pik?
Sicer pa lahko prvi korak pri zdravljenju otekline od pika, ne glede na to, ali imaš alergijo ali ne, storiš tudi sam: žrelo čebele ali sršena iz kože previdno odstraniš tako, da ga dvigneš z nohtom ali topim nožem in spraskaš iz telesa. Prizadeto mesto razkuži z alkoholom in ohladi z ledom.
Še na kratko o preventivi pred piki komarjev: razmisli o mrežah, ki se jih namesti na okna, lučki proti komarjem, mazilu za kožo in stanovanje, ter izogibanju zadrževanju ob sladkih vodah.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej