Kaj povzroča alergijo na cvetni prah?
Alergija na cvetni prah se pojavi predvsem na začetku pomladi, ko vse brsti, raste in ko iz dreves odpada pelod. Ti procesi lahko potekajo vse od januarja do aprila, odvisno od klime določenega geografskega območja. Najpogostejša splošna zmota je, da alergijo na cvetni prah povzročajo rastline z barvnimi cvetovi, kar je posledica reklamiranja zdravil proti tej nadlogi.
V resnici največ alergij na cvetni prah povzročajo ostale rastline, simptomi pa so naslednji: suho kašljanje ali siljenje na kašelj, težave z dihanjem, manjši ali večji rdeči kožni izpuščaji, občutek zamašenih sinusov (če se ti zdi, da imaš polno glavo, zamašena ušesa ipd.), kožna srbečica ali pekoč občutek v očeh, ušesih, v nosu ali v grlu, solzenje iz oči, nahod itd.
Kako lahko preprečiš in omiliš alergijo na cvetni prah?
Da bi lahko preprečil oziroma vsaj omilil alergijo na cvetni prah, jo moraš najprej kot takšno tudi prepoznati. Če zaznaš, da se v začetku pomladi pri tebi pojavljajo zgoraj omenjeni simptomi, so priporočeni ukrepi naslednji: izogibaj se zadrževanju okrog dreves, trav in grmičevja, ki najpogosteje povzročajo alergijo na cvetni prah. Odpovej se dolgim sprehodom tik po daljšem deževnem obdobju, saj je koncentracija peloda v zraku takrat najvišja. Med zadrževanjem v zaprtih prostorih poskrbi za dobro izolacijo oken, ki jih pusti zaprta, s čimer boš preprečil vdor peloda v stanovanje, koristen pa je tudi nakup vlažilca zraka.
Zelo bo pomagalo tudi to, če boš stanovanje vsaj dvakrat tedensko na hitro posesal, saj boš s tem odstranil morebitno plast peloda, ki se zadržuje na tleh. Če imaš zelo hudo alergijo, med košenjem trave ali drugimi zunanjimi opravili uporabljaj masko za obraz. Če imaš psa, ga po vsakem sprehodu skrbno očedi in skrtači, s čimer boš iz dlak odstranil pelod. Po vsakem zadrževanju v naravi svoja oblačila spravi v zaboj za pranje, saj so v tem obdobju že polna motečega peloda.
Kakšna so zdravila proti alergiji na cvetni prah?
Če zgornji ukrepi, ki so hkrati preventivni, ne pomagajo preveč, je morda pametno, da posežeš po kakšni medicinski pomoči. Obstaja kar nekaj zdravil proti alergiji na cvetni prah, ki jih lahko dobiš brez recepta. Večinoma gre za razpršilce za nos, ki preprečujejo kašljanje, solzenje, srbečico itd.
Če ti ta ne bodo pomagala, lahko poskusiš s kombinacijo tablet in kapljic zoper alergijo na cvetni prah, precej pa lahko pomagajo tudi prehranski dodatki, kapsule z vitaminom A in D, koencimom Q10 in omega-3 maščobnimi kislinami. Koristno je tudi uživanje česna in čajnega poparka iz kamilic, ki je priljubljeno zeliščno sredstvo proti alergijam. Tudi hren je odličen borec zoper zamašene sinuse, zadostuje že žlička hrena na dan.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej