Suhe oči, pekoč občutek v nosu, razpokana koža na rokah…
To so vse znaki, ki kažejo na presuh zrak. Pozimi, ko zunaj vladajo nizke temperature, smo vsi veseli, da imamo možnost, da se lahko skrijemo nekam na toplo. Toda prijetno tople temperature, ki nas po eni strani ščitijo pred prehladom, niso povsem neškodljive. Suh zrak, kot posledica prekomernega ogrevanja prostorov, lahko nadraži sluznico, npr. v nosu ali v očeh, in jo izsuši. Posledično lahko pride celo do krvavenja iz nosu in do suhih oči.
Ne pretiravajmo s kurjavo
Kot že omenjeno, prekomerno ogrevanje tako bivalnih kot tudi delovnih prostorov ni dobro za naše zdravje, ker draži sluznico. Poleg tega velike razlike med notranjimi in zunanjimi temperaturami pogojujejo razvoj prehlada. Iz tega razloga je priporočljivo, da notranje temperature pozimi ne presegajo dvaindvajset stopinj. Za vse, ki so sedaj nagubali čelo, pa še naslednja informacija: pediatri za dojenčke priporočajo, da spijo pri sobni temperaturi med 18 in 20 stopinj Celzija.
Redno zračimo (če zrak zunaj ni preveč onesnažen)
Poleg tega, da ima svež zrak pozitivni učinek na našo mentalno kondicijo, pozitivno vpliva tudi na naše sluznice. Kdor sedaj misli, da je potem najbolje, če ima okno odprto kar cel dan, se moti in hkrati zaradi večje porabe energije škoduje okolju. Najbolj učinkovit način je kratko, petminutno zračenje, ki ga ponovimo večkrat na dan v prostoru, v katerem se nahajamo.
Vlažilci zraka
V kolikor spadaš med bolj zmrzljive in iz tega razloga ne moreš cel dan delati ob temperaturah, ki ne presegajo dvaindvajset stopinj Celzija, potem razmisli o uporabi vlažilca zraka. Ta bo poskrbel za ustrezno vlago v zraku, tako da te ne bodo mučile suhe oči. Toda ne pozabi redno menjavati vode in filtra, saj bo sicer vlažilec zraka postal pravo gojišče za nevarne bakterije.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej