V našem telesu se ves čas za prevlado bojita dve maščobni kislini, na žalost pa pogosto zmaguje napačna. Preveri, zakaj so omega-3 maščobne kisline tako pomembne.
Omega-3 vs. omega-6
Omega-3 in omega-6 sta ‘tekmici’ in naše zdravje je odvisno od tega, katera zmaguje.Kot pravi avtor knjige Hrana in rak, dr. Peter Kapš, pa večina ljudi v tem boju doživlja poraze. To pa je posledica tega, da z našo vsakdanjo prehrano zaužijemo preveč omega-6 in premalo omega-3 maščobnih kislin. Maščobne kisline skupine omega-3 so esencialne, fiziološko pomembne pa so predvsem tri: linolenska kislina (ALA), eikozapentaenojska (EPA), dokozaheksaenojska (DHA). V telesu pa nesorazmerno veliko zaužitih omega-6 maščobnih kislin pomeni, da se omega-3 ne uspejo presnoviti.
Ljudje naj bi nekoč uživali veliko več omega-3 maščobnih kislin, kot danes. Z industrializacijo pridelave in predelave živil pa smo to obrnili na glavo. Rastlinska olja, ki se danes največ uporabljajo, naj bi vsebovala večinoma omega-6 maščobne kisline, ki pa jih znanstveniki povezujejo s celo vrsto negativnih učinkov na zdravje, med drugim z obolenji srca in ožilja, artritisom, sladkorno boleznijo ter rakom. Prav te bolezni pa omega-3 maščobne kisline zavirajo.
Hrana, bogata z omega-3 maščobnimi kislinami
Zadnja leta smo priča intenzivnemu oglaševanju živil z dodanimi omega-3 maščobnimi kislinami (jajca, predelana živila, olja, mleko…), le malokdo pa dejansko ve, zakaj so tako zelo koristne.
Zgoraj omenjene bolezni so povezane z neravnovesjem med omega-3 in omega-6 maščobnimi kislinami in ker zaužijemo preveč zadnjih, bi morali povečati vnos prvih. Zato bi morali uživati več živil, bogatih z omega-3 maščobnimi kislinami, kot so:
– plave ribe: skuše, sardine, tune, losos, jezerska postrv, atlantski jeseter
– ribje olje
– rastlinski olji z najbolj ugodnim razmerjem med omega-6 in -3 maščobnimi kislinami sta predvsem olje iz lanenega semena in olje iz oljne repice
Maščobe z neugodnim razmerjem med omega-6 in -3 maščobnimi kislinami
Koruzno, sončnično, sezamovo, sojino in orehovo olje vsebujejo zelo veliko omega-6 maščobnih kislin. To seveda ne pomeni, da se jim moramo izogibati, smiselno pa je, da jih uporabljamo v razumnih količinah in vnos omega-3 maščobnih kislin nadomestimo z drugimi viri. Deviško oljčno olje ima razmeroma malo obeh vrst maščobnih kislin, ima pa izjemno visok delež nenasičenih, zato je zdravju koristno in najbolj priporočljivo za vsakdanjo uporabo.
Rastlinski viri omega-3 maščobnih kislin
Mesojedci lahko svoje potrebe po omega-3 zadostijo z uživanjem naštetih rib, predvsem vegetarijanci in vegani pa morajo v svojo prehrano vključevati dovolj rastlinskih virov teh maščobnih kislin:
– laneno seme (in olje)
– chia seme
– konopljino seme (in olje)
– gorčično olje
– alge (predvsem spirulina)
– listnata zelenjava, kot je špinača, ohrovt, blitva itd. ter cvetača, brokoli in zelje, vsebujejo nekaj omega-3 maščobnih kislin in zelo malo omega-6
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej