Ko so prišli na trg, so ekonom lonci sprožili pravo malo revolucijo v gospodinjstvih. A žal danes marsikdo sploh ne pozna prednosti kuhanja v loncu na pritisk. Skrajni čas je, da se to spremeni!
Hitreje, ceneje in bolje kuhana hrana
Ekonom lonec oz. lonec na pritisk je genialen izum. V njem se hrana kuha pod pritiskom, s čimer se drastično skrajša čas kuhanja ter potrebna temperatura. Že to bi samo po sebi moralo biti dovolj dober razlog, zakaj investirati v nakup ‘ekonom piskra’.
A časovni in energijski prihranek ni vse. Hrana, kuhana v ekonom loncu, je tudi bolj zdrava, saj se pri kuhanju bolje ohranijo koristne sestavine v njej. Poleg tega je bolj enakomerno kuhana, kar se najbolj opazi pri fižolu ali divjemu/polnozrnatemu rižu in drugih kašah, ki se pri kuhanju v navadnih loncih skuhajo zelo neenakomerno, tako da se delno razhuhajo še preden so kuhani.
A glavna prednost uporabe ekonom lonca je praktičnost. Ko enkrat osvojimo nastavitve temperature in časa za določene jedi, lahko damo kuhati mineštro, nastavimo temperaturo in čas kuhanja na štedilniku, sami pa se posvetimo drugim opravilom, brez skrbi, da bo juha prekipela.
Še ena prednost je ta, da si z ekonom loncem lahko sami sproti kuhamo fižol, čičeriko in druge zdrave stročnice, ki jih sicer kupujemo v pločevinkah. Ne le, da lahko tako prihranimo, tudi odpadkov proizvedemo manj.
Ekonom lonec je enostaven za uporabo
Marsikdo ima pretiran ‘rišpekt’ pred loncem, ki mu iz ventila šviga vroča para. Res je, da se v njem ustvari izjemno visok tlak, a ob ustrezni uporabi in vzdrževanju ni razloga za strah.
Kako uporabljati ekonom lonec?
V ekonom lonec dodajte pripravljene sestavine hrane. Pazite, da ne presežete najvišje omejitve napolnjenosti lonca, saj hrana med kuhanjem nabrekne. Pravilno zaprite pokrov ekonom lonca. Prepričajte se, da je tesno zaprt, da bo znotraj ustvarjen pritisk in para ne bo uhajala.
Nastavite temperaturo kuhalne plošče na visoko, da bo ekonom lonec dosegnil želen pritisk. Po dosegu pritiska zmanjšajte temperaturo na srednje nizko (3-4 od 9), da vzdržujete konstanten pritisk.
Čas kuhanja se lahko razlikuje glede na vrsto hrane in recept. Sledite navodilom recepta ali priporočenim časom kuhanja za posamezno vrsto hrane.
Po končanem času kuhanja izpustite pritisk v ekonom loncu. To lahko storite na več načinov – naravno s postopnim hlajenjem lonca ali s hitrim izpustom pare z uporabo ventilov na loncu. Če se odločimo za prvi način, je dobro čas ohlajanja všteti v čas kuhanja, saj se hrana v loncu med ohlajanjem še naprej kuha
Odprite ekonom lonec šele, ko je popolnoma izpuščen pritisk. Preverite, ali je hrana kuhana po vaših željah. Če je potrebno, lahko hrano še dodatno začinite ali obdelate.
Pomembno je vedeti, da je vsak ekonom lonec nekoliko drugačen, zato se prepričajte, da sledite navodilom proizvajalca za uporabo specifičnega modela ekonom lonca. Prav tako poglejte recepte, prilagojene za kuhanje v ekonom loncu, da dosežete najboljše rezultate. A najbolj dragocene bodo seveda vaše lastne izkušnje.
Praktičen primer na kuhanju fižola v ekonom loncu: Fižol namočimo večer prej, zjutraj odlijemo vodo, fižol stresemo v ekonom lonec, dolijemo vodo tako, da je bo nekaj centimertov pokrivalo fižol, pri čemer ne sme presegati oznake za maksimum v loncu; solimo in zapremo lonec. Postavimo na štedilnik in segrevamo na visoki temperaturi, dokler lonec ne doseže pritiska, nato zmanjšamo na najmanjšo temperaturo, pri kateri voda na plošči še vre ter nastavimo časovnik na 20 minut. Po izteku kuhanja lonec pustimo, da se ohladi in ko se varovalni ventil sprosti, lahko lonec odpremo in fižol odcedimo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej