Kot družba smo odgovorni, da nasilja ne prezremo, saj ne gre za individualni problem posameznic, temveč družbeni problem. Nasilje nad ženskami je kaznivo dejanje in opravičila zanj ni. Morda vas bo presenetilo dejstvo, da je dom najpogostejše prizorišče dolgotrajnega nasilja. Morda se boste zamislili tudi ob naslednjih dejstvih:
- Še vedno vsaka 5. ženska postane žrtev nasilja.
- Večino nasilja nad ženskami povzročijo moški, ki jih ženske dobro poznajo.
- Delež nasilja, zlasti ko gre za nasilje v domačem okolju in partnerskih odnosih, je mnogo višji od uradnih podatkov.
- Nevladne organizacije v Sloveniji ocenjujejo, da je nasilje prisotno v vsaki 5. družini v Sloveniji.
- Na ravni evropske unije je fizično in/ali spolno nasilje po 15. letu starosti doživelo 62 milijonov žensk.
Morda ste nasilni in se tega sploh ne zavedate
Stereotipna mnenja o nasilju nad ženskami so v družbi še vedno močno prisotna. Oblik nasilja je več, zato se je pomembno zavedati, da je potrebno spoštovanje do sočloveka uveljavljati na vseh nivojih komunikacije. Morda se ne zavedate, da so tudi naslednje oblike vedenja lahko prepoznane, kot nasilne: partnerjev popoln prevzem odločanja in gospodarjenja v družini, prelaganje partnerjevih dolžnosti na partnerico, odklanjanje dela in skrbi za družino, prepričevanje, da je ženska slaba mati ali žena, prepoved ali onemogočanje stikov s prijatelji, žaljenje in napadanje v zvezi z ljudmi, ki jih ima partnerica rada in marsikatere druge oblike nasilje. V kolikor pri sebi ali pri drugih prepoznata oblike nasilja, ki jih najdete tukaj, je čas, da ukrepate.
Ustavimo nasilje nad ženskami in negujmo spoštovanje
Spoštovanje je temeljna pravica vseh nas, a žal je še vedno prevečkrat kršena. Pri HOFERju tako od 25. novembra 2017 pa vse do konca februarja 2018 opozarjajo na pomen spoštovanja, kot osrednje vrednote medosebnih stikov. V istem obdobju pri trgovcu skupaj s kupci zbirajo donacijo, namenjeno žrtvam nasilja. Od prodaje izbranih petih izdelkov za osebno nego lastne blagovne znamke OMBIA namreč 10 centov namenjajo terapevtskim oddihom žensk iz varnih hiš in materinskih domov. Pred pričetkom akcije so varovance 31 programov Socialne zbornice pri HOFERju dodatno podprli z donacijo v vrednosti 4.650 €.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej