Tablete ekstazi so bile izjemno priljubljene v začetku 90-ih let. Nato je padla njihova kakovost zaradi težko dostopnih surovin, zato so bomboni začasno izgubili na popularnosti, v prid drugim psihoaktivnim substancam. V zadnjih letih pa so se, kot feniks iz pepela, pisane tabletke in rumenkastorjavi kristali vrnili v klube in na festivale po svetu.
Kaj je ekstazi / MDMA
MDMA je droga, ki povzroči občutke evforije, empatije in povezanosti z drugimi ljudmi. Spada v razred fenetilaminov in amfetaminov in deluje tako stimulativno kot tudi psihadelično. Prav tako zmanjša občutek strahu. Na Drogartu pišejo, da je sicer najbolj tesno povezana z elektronsko “rave” sceno, nekaj časa se je uporabljal tudi pri psihoterapiji (sedaj tečejo študije, ki bodo najbrž tovrstno uporabo ponovno obudile). MDMA se dobi ponavadi v obliki tablet (ekstazi) in kristalov (prahu). Lahko pa se nahaja tudi v kapsulah, itd.
Kako deluje
Učinek občutimo nekje med 30 in 90 minutami po zaužitju tablete ekstazi ali kristalov čistega MDMA, čas pa se zelo razlikuje od človeka do človeka. Prepoznamo ga po toplem občutku in pozitivnih čustvih, ki nas prevzamejo. To, da so drugi pod vplivom MDMA pa po navadi opazimo po njihovi ljubeznjivosti in zgovornosti. Če MDMA zaužijemo na zabavi, bomo glasbo občutili bolj intenzivno, kar je glavni razlog, zakaj se je ekstazi tako uveljavil v klubski in festivalski kulturi.
Učinki se nato v 5-20 minutah stopnjujejo do vrhunca. Temu sledi plato, ki traja 2-3 ure. Potem pa sledi 1-2 ure spuščanja.
Način delovanja Drogart opisuje tako: Delovanje MDMA v človeškem telesu in možganih je zelo kompleksno in še ne popolnoma raziskano. MDMA deluje na sproščanje različnih živčnih prenašalcev (serotonin, dopamin, noradrenalin), poleg tega pa tudi direktno deluje na receptorje, ki se nahajajo na celicah (med drugim α2-adrenergične (adrenalin) in nekatere serotoninske (5HT)). Prav tako se vpleta v sproščanje različnih hormonov: oksitocin, antidiuretski hormon (ADH – ta je najbrž pomemben pri hiponatriemiji), itd.
Zakaj pride do vseh psihoaktivnih efektov, še ni znano. Najbolj znana razlaga se osredotoča na izpust serotonina (ta je najbrž potreben za večino efektov MDMA, k evforiji pa doprinese svoj del tudi dopaminski sistem). MDMA naj bi tudi stimuliral 5HT1A receptorje v hipotalamusu in s tem povzročil izpust oksitocina (odgovoren za občutek bližine in povezanosti z ljudmi okoli nas). Nekaj doprinese tudi direktna stimulacija 5-HT2A receptorjev. Noradrenergični sistem pa naj bi bil odgovoren za stimulativne efekte MDMA. Zelo verjetno pa to še niso vsi deli celotne zgodbe.
NEGATIVNI UČINKI – Kratkoročno lahko zaznamo katerega od teh pojavov: povečano potenje, visoko telesno temperaturo, slabost, motnje koncentracije, zmanjšan apetit, težave s spanjem, težave z erekcijo in doseganjem orgazma.
Zanimivost: MDMA je izumil kemik Anton Köllisch leta 1912, ko je razvijal zdravilo, ki bi delovalo pri preprečevanju krvavitve. V 70-ih letih prejšnjega stoletja so MDMA uporabljali v psihoterapevtske namene, ko pa se je rekreativna uporaba po diskotekah povečala, so snov v ZDA uvrstili na seznam prepovedanih substanc.
Ker je MDMA v Sloveniji uvrščen na seznam prepovedanih substanc, nihče ne nadzira kakovosti in čistosti izdelkov na trgu. Previdnost in odgovoren odnos do svojega zdravja in varnosti sta izjemno pomembna.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej