Najbolj kontroverzne športne stavke v zgodovini
Najbolj odmevne športne stavke v zgodovini so se odvijale na področju košarke, bejzbola, ameriškega nogometa ter hokeja.
Najbolj kontroverzni upori so se dogajali na ameriških tleh, čeprav so bile določene stavke tudi na evropski športni sceni, vendar ne tako odmevne.
Športna stavka št. 10: NBA stavka leta 1995
V ligi NBA je prišlo do nesporazuma med košarkarji, njihovimi agenti, zvezo ter uradniki. V središču spora so bili nestrinjanje glede višine plač, nepravične porazdelitve dobičkov in nezadovoljstvo košarkarjev, ki jim je že potekla pogodba z določenim klubom.
Čeprav se je o tej stavki dosti poročalo, pa zaradi nje ni bila odpovedana nobena tekma, saj ni potekala med glavnim delom sezone.
Športna stavka št. 9: Hokejska stavka leta 1992
Čeprav se je pisal 1. april leta 1992, pa se ameriška hokejska zveza NHL nikakor ni norčevala, temveč je predlagala novo kolektivno pogodbo, ki je igralce pošteno razjezila. Izmed 564 igralcev jih je kar 560 glasovalo za stavko, v kateri so pritisnili na zvezo in nekateri so že pričakovali, da ne bodo zaigrali v končnici Stanley Cup.
Le 10 dni pred finalom pa so se vendarle pomirili, zaradi športne stavke se je sezona podaljšala za kar 84 tekem, igralci pa so dosegli večje plačilne bonuse v končnici in več pravic pri prestopih v druge klube.
Športna stavka št. 8: Bejzbolska stavka leta 1972
1. april je bil usoden tudi daljnega leta 1972, ko so se za stavko odločili ameriški igralci baseballa, zaradi nje pa je odpadlo kar 86 tekem, ki jih nikoli niso nadomestili.
Med stavko so dosegli povišanje sredstev za 500 tisoč dolarjev v skladu za podeljevanje bejzbolskih penzij, igralci pa so dobili več pravic pri pogajanjih za plače.
Športna stavka št. 7: Nogometna stavka leta 1982
20. in 21. septembra so se igralci Ameriške nogometne zveze odločili za stavko, ki so jo sprožili zaradi nezadovoljstva ob kar 55-odstotnem znižanju bruto plač.
Celotni bojkot je trajal 57 dni, zaradi njega pa je zvezi uspelo organizirati zgolj dve nogometni tekmi. Stavka je povprečnega nogometaša stala kar 6000 dolarjev na teden, po koncu pa so igralci izsilili povišanje plač ter pokojnin.
Športna stavka št. 6: Bejzbolska stavka leta 1981
Bojkot bejzbolske sezone je trajal dolgih 18 mesecev, zaradi nje pa je bilo odpovedanih neverjetnih 713 tekem. V tem času so lastniki klubov zahtevali kompenzacijo v primeru prestopa igralca v drugo ekipo, želeli pa so tudi pravico za najem igralca iz ekipe, v katero je njihov varovanec prestopil.
Zaradi stavke so zavrgli 146 milijonov dolarjev, namenjenih plačam igralcev, lastniki klubov pa niso dosegli možnosti najema igralcev iz konkurenčnih klubov, temveč so lahko kupili nezaščitene igralce, ki niso imeli urejene prestopne pogodbe.
Športna stavka št. 5: Hokejska stavka leta 1994
14-dnevni bojkot se je sprožil tik pred novim letom. Nacionalna hokejska zveza je predlagala, da bi 16 najboljših klubov 5 odstotkov svojega dobička namenilo v skupno blagajno, od koder bi denar porazdelili med manjše klube z največjimi finančnimi izgubami.
To je pomenilo omejitev višine plač hokejskih igralcev, s čimer se seveda niso strinjali. Sezona se ni začela vse do 2. januarja 1995, namesto 84 tekem pa so jih odigrali le 48. Na koncu so dosegli sporazum in del denarja namenili novincem, igralci pa so se morali odpovedati nekaterim plačilnim ugodnostim.
Športna stavka št. 4: Nogometna stavka leta 1987
Nogometaši so sredi 68. nogometne sezone prišli do spoznanja, da bodo mediji, če bodo izvedli stavko, vso zadevo tako napihnili, da klubi ne bodo imeli miru in bodo preprosto morali ugoditi njihovim zahtevam.
Zveza pa takšnih uporov ni jemala resno, ter je ukinila 3 tedne tekem in oblikovala nadomestne ekipe, ki so jim nadeli norčava imena, kot so Chicago razpoložljivi medvedi, Miami delf-stavkokazi itd. Te ekipe je namreč sestavljal pester nabor igralcev, kot so tisti, ki so jih odpustili iz pripravljalnih kampov, navadni delavci in drugi, ki so se želeli preizkusiti v nogometu.
Športna stavka št.3: Hokejska stavka leta 2004-005
Vzrok ene največjih športnih stavk je bilo prerekanje za večje plače igralcev. Na koncu je Nacionalna hokejska zveza obljubila plačilo 42,5 milijonov dolarjev na moštvo, igralci pa so se hoteli še več, kar 49 milijonov, vendar jim ni uspelo.
To je bilo prvič v zgodovini, da je odpadel pokal Stanley Cup, zaradi stavke, ki je trajala kar 310 dni, pa je bila odpovedana celotna sezona.
Športna stavka št. 2: Košarkarska stavka leta 1999
NBA se je soočila z nezadovoljnimi igralci, ki so hrepeneli po višjih plačah in zaradi bojkota tekem povzročili večmilijonsko škodo.
Stavka je trajala kar 200 dni, na koncu pa so nekateri igralci vendarle dosegli svoje, vendar je NBA zveza zaradi takšnih razprtij izgubila priljubljenost pri gledalcih, ki zato niso več tako množično hodili na tekme.
Športna stavka št. 1: Bejzbolska stavka leta 1994
Na videz klasičen upor se je prelevil v najhujši bojkot z enormnimi izgubami časa in denarja. Vzrok avgustovskih prepirov je bil enak kot povsod drugje: prerekanje za višje plače igralcev, lastniki klubov pa so želeli večji odstotek od tega igralskega zaslužka.
Prvič v 90 letih je bilo odpovedano svetovno prvenstvo, menedžment lige pa je izgubil vrtoglavo milijardo dolarjev. Ko pa se je aprila sezona vendarle začela, je bila precej porazna.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej