Kratka zgodovina golfa
Sicer naj bi Škoti veljali za izumitelje golfa, toda obstaja tudi kar nekaj teorij, ki pravijo, da se je golf razvil na kontinentalnem delu Stare celine. Kot potencialne izumiteljice golfa tako veljajo tudi države kot so Nizozemska, Francija in Velika Britanija, golf oziroma golfu podoben šport pa naj bi igrali že v antičnem Rimu in Egiptu.
Golf je bil sprva igra, ki so jo igrali le v visokih aristokratskih krogih, ena legenda pa celo pravi, da naj bi Marija I. Škotska, ki naj bi v Francijo prepeljala to športno panogo, neposredno po umoru svojega moža Franca II. šla igrati golf.
Zapisi o prvem izdelovalcu palic za golf segajo v leto 1603, leta 1735 naj bi bil ustanovljen prvi golf klub Royal Burgess Golf Society (Škotska), leta 1744 pa naj bi nastala prva pravila igre v pisni obliki (v klubu Gentlemen Golfers of Leith, prav tako na Škotskem).
Pravila igre
Poenostavljeno povedano je glavni cilj golfa spraviti žogico (najmanj 42,67 milimetrov premera in največ 45,93 gramov teže) s kar se da malim številom udarcev v luknjo, ki se nahaja v tleh zelenice (»green«) in katere premer meri 10,8 centimetrov. Majhna luknja je od izhodiščne točke (udarjališča) različno oddaljena, praviloma nekaj sto metrov (odvisno od velikosti in oblike igrišča).
Igralec mora praviloma zadeti 18 (ponekod tudi 9) lukenj, ki si sledijo v nekem določenem zaporedju in so označene s številkami, štejejo pa tudi tisti udarci, s katerimi ni zadel žogice (t. i. »zračni udarci«). Število udarcev, ki so bili potrebni za zadetek luknje, se sproti zapisuje ter na koncu sešteje.
Poleg tega pa pravila igre upoštevajo še številne posebne situacije, ki so povezane z velikim in v večji meri nedotaknjenim igriščem, ki ga obdajajo številni naravni pojavi kot so jezera, drevesa, hribi in griči … Pravilnik je iz tega razloga dosti obsežnejši kot pravilnik ostalih športov, igralci pa so v marsikaterem primeru negotovi, katero pravilo naj uporabijo v določenem primeru.
Katero palico naj uporabim?
Kdor želi postati pravi igralec golfa, potrebuje kompleten set palic, od katerih se vsaka uporablja za drug udarec. Največkrat jih uporabljamo glede na to, kako daleč želimo udariti žogico. Palice se namreč razlikujejo glede na dolžino in glede na naklon, obe lastnosti pa vplivata na različno dolžino ter višino leta žogice.
Palice iz kovine ali lesa so poleg tega še označene po številkah od 1 do 9. Nižja številka palice pomeni večjo daljavo in nižji let žogice. Poznamo tudi t. i. peskovko (označena s črko S) in palico »putter«, ki se uporablja na zelenici za usmerjanje žogice v luknjo.
Kaj pomeni »par« in handicap«?
Za vsako igralno polje oziroma igrišče je določeno število udarcev, ki jih zelo dober igralec potrebuje, da žogico spravi od udarjališča v luknjo. To število udarcev se imenuje par igrišča. Število udarcev nad parom igrišča, ki ga igralec potrebuje od udarjališča v luknjo, pa predstavlja njegov »handicap« (prednostno število udarcev, ki jih ima slabši igralec pred boljšim).
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej