Začetki športnega jadranja
Jadranje je bilo sprva eden izmed zelo razširjenih načinov popotovanja in odkrivanja novih dežel, v 17. stoletju pa se je na Nizozemskem iz tega razvilo športno jadranje. Okrog leta 1660 se je razširilo v Anglijo in kasneje še v ZDA.
Že takrat, tako kot danes, so se navdušeni jadralci družili in se športno udejstvovali v jadralnih klubih. Prvi takšen športni jadralni klub je bil ustanovljen že leta 1720 v irskem Corku, najstarejši še obstoječi klub pa je v New Yorku, kjer je nastal leta 1844.
Sočasno z razvojem jadralnih klubov so začeli organizirati tudi prva športna tekmovanja, prva angleška jadralna tekma se je denimo odvila leta 1662 na reki Temzi. Kasneje se je jadranje pridružilo tekmovalnim disciplinam na Olimpijskih igrah, njegova priljubljenost pa raste od leta 1968 dalje, ko je jadranje postajalo čedalje bolj tekmovalno.
Tekmovalne jadralne regate
Najbolj osnovna delitev jadralnih regat je na tekmovanje tipa ‘one design’, popularnega predvsem od leta 1970 dalje, kjer se med sabo lahko pomerijo le jadrnice enakega oziroma podobnega modela, ter na regate, kjer tekmujejo najrazličnejši modeli jadrnic, tako po velikosti, kot tudi po drugih značilnostih.
One design regate so navadno namenjene profesionalnim športnikom, takšna so na primer različna državna tekmovanja, tekmovanja za kakršnekoli vrste jadrnic pa so bolj pisaae na kožo rekreativnim tekmovalcem.
Sistema športnega jadranja sta dva, eden je precej preprost in logičen, saj zmaga jadrnica, ki v cilj prispe prva, bolj kompliciran pa je t.i. handicap. Pri slednjem se za vsako tekmovalno jadrnico izračunajo posebni matematični koeficienti in šele na podlagi teh rezultatov se določi tekmovalca.
Pravila športnega jadranja
Tekmovalno jadranje upošteva regatna pravila Racing rules of sailing (RRS), ki jih vsaka štiri leta v popravljeni in dopolnjeni različici izdaja Mednarodna jadralna federacija (ISAF). Nekateri navdušeni jadralci, ki se tekmovalne regate udeležijo prvič, naredijo veliko napako, saj se na tekmovanje prijavijo brez podrobnega poznavanja pravil, ki se vsake toliko spreminjajo.
Trenutno je aktualna knjižica pravil, ki velja za obdobje od 2009 do 2012. Če te mika sodelovanje na kakšni rekreativni regati, si pravila lahko prebereš tudi na spletni strani ISAF, kjer najdeš tudi poučne študije primerov.
Pravila športnega jadranja so zelo obsežna in obravnavajo različne sklope tekmovalnih regat, med drugim recimo moralna pravila, kot so: zavezanost vsem ostalim pravilom, prepoved dopinga, ter pomoč tistim, ki so v nevarnosti, kot pravila glede opreme. Nekaj najbolj osnovnih tekmovalnih pravil vključuje: Jadrnica se mora izogibati stiku z drugo jadrnico, oprema in oblačila tekmovalcev ne smejo tehtati več kot 8 kilogramov, sisteme točkovanja itd.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej