Moški.si je pri šestih največjih slovenskih bankah preveril, kakšne so pri njih provizije za dvigovanje gotovine na bankomatih v tujini. Cene se razlikujejo glede na državo oziroma območje dviga, se pravi, ali se bankomat nahaja v evroobmočju ali ne, in glede na tip kartice, s katero želimo dvigniti gotovino. Za dvig na bankomatu lahko poleg najbolj razširjene bančne kartice Activa Maestro uporabimo tudi plačilno kartico Visa Electron, Activa-MasterCard ali Visa. Spodaj navedeni podatki se nanašajo na dvigovanje gotovine z bančno kartico Activa Maestro.
Katere države obsega evroobmočje?
Evroobmočje je skupina držav Evropske unije, ki namesto nacionalne valute uporabljajo evro. Sem štejemo: Avstrijo, Belgijo, Finsko, Francijo, Irsko, Italijo, Luksemburg, Nemčijo, Nizozemsko, Portugalsko, Španijo, Grčijo, Ciper, Malta in seveda Slovenijo.
Provizije za dvig gotovine na bankomatih znotraj EU
Provizije za dvig gotovine na bankomatih znotraj EU znašajo 0,45 evra (NKBM), 0,46 evra (ABANKA), 0,47 evra (NLB) ali 0,50 evra (Banka Koper). Pri Raiffeisen Bank in Volksbank pa provizije za dvig gotovine na bankomatih v državah EU, ki imajo evro, ni.
Provizije za dvig gotovine na bankomatih izven EU
Provizije za dvig gotovine na bankomatih izven EU znašajo 2,50 evra (Banka Koper, Raiffeisen Bank, Volksbank) ali 2,75 evra (NKBM). Višina provizije za dvige gotovine na tujih bankomatih pa se za komitente bank ABANKA in NLB zaračunava glede na višino dviga, in sicer stanejo 1,0 % od višine dviga oziroma najmanj 1,96 evra pri ABANKI in 2 evra pri NLB ter največ 20 oziroma 21 evrov (ABANKA/NLB).
V slednjih primerih je torej priporočljiv dvig nekoliko višjega zneska gotovine oziroma najmanj 200 evrov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej