Preveč spletnih računov, premalo domišljije
Dandanes ima vsak navaden uporabnik spleta najmanj tri spletne račune, ki jih dnevno uporablja. K njim štejemo račun za elektronsko pošto, račun za spletno bančništvo ter račun pri enem izmed mnogih socialnih omrežjih, ponavadi je to Facebook. Za vsakega od teh računov oziroma profilov pa potrebujemo uporabniško ime in dobro geslo, s katerim zavarujemo dostop do njih.
V kolikor bi v praksi dejansko ostalo samo pri teh treh računih, nihče od nas ne bi imel težav z memoriranjem. Ker pa število uporabniških imen ter gesel hitro naraste preko deset, si vsak uporabnik spletnih storitev na svoj način olajša pomnjenje le-teh. Na žalost pa bližnjice, ki jih pri tem uporabljamo, mnogokrat pomenijo uporabo (pre)enostavnih varnostnih gesel, ki nepridipravom olajšujejo delo, ko želijo vdreti v naš računalnik ali račun spletnega bančništva.
Najslabša spletna gesla za leto 2011
Strokovnjaki in spletne aplikacije nas sicer na vsakem koraku opozarjajo, da moramo biti pri izboru gesla zelo premišljeni ter se posluževati takšnih, ki so sestavljena iz naključnih črk in številk, ki jih ni enostavno uganiti. Ravno nasprotno temu pravilu pa so sledili uporabniki, katerih gesla so se znašla na seznamu petindvajset najbolj trapastih oziroma najslabših spletnih gesel.
Še naprej na prvem mestu ostaja angleška beseda za »geslo«, torej »password«. Na drugem in tretjem mestu sledita številčni kombinaciji »123456« in »12345678«. Sicer pa tudi qwerty in abc123 na četrtem in petem mestu ne predstavljata ravno najboljše zaščite za tvoje podatke.
Celoten seznam najslabših spletnih gesel za leto 2011
1. password
2. 123456
3. 12345678
4. qwerty
5. abc123
6. monkey
7. 1234567
8. letmein
9. trustno1
10. dragon
11. baseball
12. 111111
13. iloveyou
14. master
15. sunshine
16. Ashley
17. bailey
18. passw0rd
19. shadow
20. 123123
21. 654321
22. superman
23. qazwsx
24. Michael
25. football
Gesla ščitijo predvsem (tudi) pred osebami, ki nas poznajo
Kdor sedaj misli, da je varen, ker se njegova gesla niso znašla na seznamu, naj pomisli še enkrat. Uporabljena gesla naših spletnih računov namreč ne ščitijo samo pred tretjimi osebami, ki poskušajo od zunaj vdreti v naš računalnik ali v enega izmed številnih spletnih računov, temveč tudi pred radovedneži v domačem okolju. Če želiš torej svoje spletne vsebine ustrezno zavarovati, jih ne smeš opremiti z geslom, ki opisuje tvoj poklic, partnerja, konjiček, najljubši nogometni ali košarkarski klub, oziroma kot geslo ne smeš uporabiti svoj ali rojstni datum svoje žene.
Še tako dobro izbrano geslo pa ne nudi nobene zaščite, če na računalniku, ki ga uporablja več oseb, izbereš opcijo »Shrani geslo«.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej