Japonci želijo ustvariti klon mamuta
Z Japonske je prišla novica, da so tamkajšnji znanstveniki tik pred tem, da bi na svet zopet spravili pravega, živega mamuta: potrebujejo le mamutov DNK ter slonico, ki bo za projekt ‘posodila’ svoje jajčece in maternico.
Raziskovalci z univerze v Kyotu nameravajo mamutov DNK najprej iskati v Sibiriji, kjer upajo, da bi našli kakšen zamrznjen primerek mamuta, pri katerem bi DNK lahko pridobili iz tkiva. Če pri tem ne bodo uspešni, bodo mamutov DNK pridobili iz kože ali tkiva katerega od ostankov mamutov, ki jih hranijo razni inštituti po svetu. Zadnji mamuti so sicer živeli pred 8.000 leti, znanstveniki pa ugibajo, da bi morda lahko – če jim uspe ustvariti mamutov klon – ugotovili, zakaj so mamuti izumrli.
Načrt o kloniranju mamuta preveč velikopotezen?
Ko bodo japonski znanstveniki pridobili popoln oziroma ustrezen mamutov DNK, ga bodo vstavili v prazno jajčece slona, ki je mamutov najbližji še živeči ‘sorodnik’. Slonje jajčece z mamutovim DNK-jem bodo najprej vzgajali v laboratoriju, ko pa se bo začelo deliti, ga bodo vstavili v maternico slonice, ki bo – čez kakšnih 600 ali celo več dni – rodila mamuta; če bo šlo vse po sreči, seveda.
Poskus, da bi s kloniranjem zopet oživeli mamute, se zdi zelo velikopotezen. Skupina japonskih znanstvenikov pod vodstvom profesorja Akire Iritanija, ki se bo lotila projekta, sicer že ima nekaj izkušenj z ustvarjanjem klonov umrlih in zamrznjenih živali: pred dvema letoma so ustvarili klone miši, ki je bila mrtva in zamrznjena 16 let. A da bi ustvarili sedem zdravih klonov miši so znanstveniki potrebovali kar 1100 poskusov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej