V 21. stoletju so se tradicionalne oblike medijev že zelo spremenile ali so v procesu spreminjanja. Časopise in knjige počasi nadomeščajo digitalne vsebine in digitalni bralniki, glasba je vedno bolj na voljo le v digitalni obliki (CD-ji počasi izumirajo), mediji postajajo interaktivnejši, spremenil se je način oglaševanja… najbolj se je ohranil televizijski medij, še vedno na zaslonu spremljamo vsebine in programe, ki jih televizijske hiše spuščajo v eter. Medijski analitiki napovedujejo precejšnje spremembe na tem področju.
Časovni zamik in vsebine na zahtevo
Pričakujemo lahko porast dobaviteljev programov, ki bodo gledalcu omogočali izbiro določene vsebine in časovni zamik (vsebine si boste lahko pogledali kasneje, ko bo tvoja najljubša oddaja že v arhivu). Program bo torej postal manj linearen, bolj prikrojen vsakemu posamezniku in se bo temu primerno skrajšal, možno bo izbrati samo stvari, ki nas zanimajo. Dnevne novice bodo morda različno dolge, glede na to, koliko novega se bo ta dan zgodilo. Oštevilčeni programi bodo verjetno izginili, izbirali jih bomo s pomočjo iskalnika, kot je to v navadi pri podobnih vsebinah na internetu (YouTube).
Kreiranje vsebin in vplivanje nanje
Si že bil razočaran nad razpletom epizode tvoje najljubše TV nanizanke? Medijske hiše se pripravljajo na nov način dela – uporabniki bodo lahko preko socialnih omrežij vplivali na zgodbo in bolj aktivno sodelovali z liki. Gledalci bodo tako lahko izbirali med možnostmi razpleta ali podajali predloge zanj.
Programska oprema in uporabniški vmesniki
Izboljšala se bo kakovost uporabniških vmesnikov, ki bodo gledalcu omogočili več nadzora nad vsebinami in lažje iskanje. Pričakujemo lahko porast na dotik občutljivih zaslonov, podobno kot pri mobilnih telefonih, še najbolj verjeten je razvoj v smeri glasovnega izbiranja ali izbiranja s pomočjo gest (podobno je bilo prikazano že v filmu Minority Report). Slednje lahko vodi tudi do zlitja z igričarsko industrijo.
4D+?
Poleg premikajoče slike se nam morda obeta tudi razvajanje drugih čutov. V kinotekah že uporabljajo razne posebne učinke, kot sta veter in voda, ter tresenje sedežev. Obeta se nam tudi nekaj za naš nos, proizvajalci namreč skušajo razviti tehnologijo, ki bo televizorjem omogočala oddajanje vonjav.
Tarčno oglaševanje
S pomočjo vseh podatkov, ki jih, hote ali nehote, nudimo proizvajalcem in korporacijam, se lahko hitro zgodi, da bodo oglaševalci uporabljali oglase, ki so vsakemu izmed nas ‘pisani na kožo’. Podoben koncept se je uveljavil že v prejšnjem stoletju, ko so med ‘žajfnicami’ televizijske hiše predvajale večinoma oglase za pralna sredstva (od tod ime), v prihodnosti pa nas lahko pred ekranom nežno poboža glas, kot: ‘Zdravo Aleš, pogrešala sem te, mislim, da bi se ti prilegla prav ta osvežilna pijača.’
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej