Odkrili točen izvor kamnov Stonehengea
Dolgo časa so strokovnjaki ugibali o tem, ali pet tisoč let stari rioliti, ki sestavljajo Stonehenge, dejansko izvirajo iz več kot 200 km oddaljenega gorovja Preseli v Walesu. Dr. Richard Bevins iz Nacionalnega muzeja v Walesu in dr. Robert Ixer z leicesterske univerze sta po devetmesečnem raziskovanju določila točen izvor modrih kamnov, ki sestavljajo to skrivnostno znamenitost. Izvor naj bi ležal na 70 metrov dolgem območju, imenovanemem Craig Rhos-y-Felin. Dr. Bevins in dr. Ixer, ki sta dolgoletna ugibanja zdaj natančno potrdila, sta v devetih mesecih testirala več tisoč vzorcev bližnjih kamnin ter podrobno analizirala njihovo sestavo, da bi našla pravi par. Odkritje izvora kamnov Stonehengea naj bi znanstvenikom pomagalo priti do odgovora na vprašanje, kako je ljudstvo, ki še ni poznalo kolesa, te več ton težke tvorbe premaknilo na območje, ki ga vsako leto obišče na milijone turistov.
Kako so kamni prispeli do Stonehengea?
Po ugotovitvi o natančnem izvoru ostaja le še vprašanje, kako je 82 težkih kamnov priromalo do Stonehengea. Ena izmed teorij pravi, da so jih prestavili s pomočjo podstavljenih debel, po katerih so kamni lahko drseli. Druga teorija dopušča možnost, da so bili kamni prestavljeni deloma po morju, deloma po kopnem, nekateri pa zatrjujejo, da je modri kamen do Stonehengea pripotoval po ledenih ploskvah že v času ledene dobe. »Zdaj je ciljno območje dovolj majhno za izkopavanja arheologov, ki lahko poskušajo najti dokaze o človeškem faktorju, kar se tiče vprašanja o tem, kako so kamni priromali v Stonehenge,« pojasnjuje dr. Bevins. Odkritje, ki je navdušilo veliko strokovnjakov, je zelo pomembno in ne diskreditira preteklega dela. Le arheologom ponuja natančno območje, na katerega se lahko osredotočijo za nadaljnja raziskovanja.
Praktični preizkusi teorij o selitvi kamnov
Aprila 2000 so želeli preizkusiti teorijo, da so kamni pripotovali do Stonehengea delno po kopnem in delno po vodi. Pri transportu so želeli uporabiti le moč človeka, po vodi pa bi kamni potovali s pomočjo dveh lesenih nosilnih čolnov. Takšnih, kot bi jih uporabljali ljudje v času, ko je bil zgrajen Stonehenge. Projekt, pri katerem so uporabili le človeško moč in starodavno tehnologijo, se je zaključil katastrofalno, saj je kamen potonil na dno morja v pristanišču Milford. Vprašanje o tem, kako so bili kamni prestavljeni do Stonehengea, torej še ostaja odprto, a strokovnjaki upajo, da jim po zaslugi svežega odkritja tudi na to v kratkem uspe dobiti odgovor.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej