Poleg okusov, na katere najprej pomislimo, ko želimo našteti različne okuse, ki jih zaznava naš jezik s pomočjo specializiranih brbončic, sta dva manj znana. Zadnjega so dejansko identificirali šele nedavno.
Sladko, kislo, slano, grenko + 2
Poleg naštetih, naš jezik zaznava še okus glutamatov; to so sicer naravne snovi, ki jih vsebujejo tudi sadje in zelenjava, bolj znani pa so nam po tem, da jih v prehranskopredelovalni industriji dodajajo živilom kot ojačevalce okusa. To je snov, zaradi katere so vegeta, testenine in juhe iz vrečke ter mnoge azijske jedi tako slastne. Gobova juha iz vrečke vsebuje denimo le nekaj odstotkov suhih gob, bogat okus pa ji dajo arome in ojačevalci.
In kateri je drugi? Znanstveniki so ugotovili, da naš jezik zaznava ogljikove hidrate, povsem neodvisno od čuta za sladko, poroča Huffington News.
Sladkorji sicer spadajo v skupino ogljikovih hidratov, a niso vsi ogljikovi hidrati sladki, ni pa tudi vsaka sladka snov sladkor (umetna sladila!). Sestavljene ogljikove hidrate telo šele v procesu presnove razbije na posamezne gradnike (enostavne sladkorje, kot sta glukoza in fruktoza), naš jezik pa naj bi že v ustih zaznal, da se telesu obeta bogata porcija energije.
Izsledke zanimive raziskave, v kateri so to ugotovili, bodo kmalu objavili v prehranski znanstveni reviji Appetite, še pišejo pri Huffingtonu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej