Plače se nižajo, stroški pa postajajo vrtoglavo visoki. Kateri stroški so povsem nepotrebni, razkriva strokovnjakinja za finančno svetovanje in tudi javno nastopanje Nina Simić.
Obisk zdravnika
Kolikokrat se vam je že zgodilo, da pokličete svojega zdravnika s koncesijo in vam pove, da je čakalni rok več kot pol leta ali več, vi pa potrebujete storitev prej. V takem primeru vam ponudijo datum že jutri, a seveda ob lastnem plačilu storitve. Ne nasedajte na trike, pravočasno se naročajte na storitve in v primeru nujnih storitev to zahtevajte odločno, saj vam pripadajo. Če se vam redno dogaja, da zdravnik zavlačuje s pregledi, ker je »izpolnil mesečno kvoto pregledov« raje zamenjajte zdravnika. Včasih se vam bo celo zgodilo, da bo zdravnik vnovčil vašo napotnico, vam pa bo vseeno zaračunal storitev po ceniku. In ne pozabite zahtevati računa za opravljeno storitev.
Zlata plačilna kartica
Na banki vas osebni bančnik verjetno vztrajno prepričuje, da si morate odpreti neke vrste zlati račun, zato da vam pripada storitev osebnega bančništva in drugih ugodnosti kot so nezgodno zavarovanje, asistenco v tujini, možnost nakupa na obroke ter višji limit. Ali vse to res potrebujete se odločite sami, saj je tovrstna nekdaj prestižna kartica samo še en dodaten strošek, ki vas bremeni iz meseca v mesec (npr. na eni od bank namesto približno 2 evra plačujete čez 7 evrov mesečno). Če jo hočete imeti zaradi prestiža, pa si omislite vsaj kakšno črno ali platinasto, saj za zlato že dolgo ni več tako strogih pogojev za pridobitev.
Naročnine na časopise
Imate na mizi kup revij in časopisov še od prejšnjega meseca in vam jih ne uspe prebrati? Še posebej dnevni časopisi vam lahko odžrejo nekaj dohodka in če jih nikoli ne uspete prebrati nimate razloga za naročnino. Raje kupite posamezne revije, ki jih res z užitkom preberete, lahko pa odidete tudi do bližnje knjižnice in jih preberete tam. Naredite dobro delo in revije »reciklirajte«, a vendar ne v zabojniku za papir, ampak jih dajte za prebrati še kakšnemu prijatelju ali sodelavcu preden jih zavržete.
Podvojena zavarovanja
Ko smo ravno omenili zlato kartico, naj vseeno pohvalimo to, da vam ob tem pripada tudi določeno nezgodno in turistično zavarovanje. Velikokrat sploh ne vemo preko česa vse smo nezgodno, življenjsko ali turistično zavarovani in nevede plačujemo na večih koncih. Tudi za potovanja po Evropi vam z veseljem prodajo turistično zavarovanje, ker ponuja še večja kritja, čeprav vam dosti nudi že osnovna evropska zdravstvena kartica, za katero morate samo zaprositi na ZZZS in je zastonj. Vprašanje je, če vam bodo v primeru uveljavitve zavarovanja hoteli vsi tudi izplačati za isto poškodbo.
Podaljšane garancije
Dobro razmislite ali pri nakupu tehničnega izdelka resnično potrebujete še dodatno 3, 5 ali več letno garancijo. Aparati imajo že sami po sebi garancijo v roku 1-2 let, nekateri nudijo tudi 5-letno redno garancijo. Če jo torej podaljšate na 3 leta pridobite samo leto ali dve plačate pa skoraj 10% vrednosti izdelka. Mogoče raje izberite aparat, ki ima že v osnovi daljši garancijski rok. Koliko možnosti je, da se vam bo aparat pokvaril ravno v tem obdobju in tako da ne boste mogli uveljavljati stvarne napake? Ali boste napravo sploh uporabljali toliko časa (telefon, laptop ipd.)?
Članarine
Ali res morate biti člani vseh klubov, na katere ste mogoče že zdavnaj pozabili, vseeno pa od vas zahtevajo vsakoletno članarino? Dobro premislite kje ste aktivno udeleženi, iz ostalih pa se izpišite – od raznih knjižnic, zvez potrošnikov do felinoloških društev in drugih.
Zavarovanje malih živali
Ko preračunate koliko vas stane zavarovanje stroškov zdravljenja na primer pasemske mačke, ugotovite da so premije visoke in predstavljajo tudi petino ponujene zavarovalne vsote v primeru nezgode oz. bolezenskega stanja. Seveda pa je predvidena tudi soudeležba pri plačilu storitev, ki je ravno tako lahko celo 30% + ddv ali več. Na koncu ugotovite, da dobite ven maksimalno polovico vrednosti tistega za kar plačujete vsakoletno premijo. Na primer ob 350 evrih predvidenih stroškov jih vi dejansko pokrijete več kot polovico (letna premija + soudeležba+ddv), vse kar je več od tega pa krijete v celoti. Naslednje leto pa se bo vaša premija še povišala, če izkoristite »ugodnosti«. Še enkrat razmislite preden sklenete tovrstno zavarovanje za ljubljenčka.
Avtorica članka Nina Simić se ukvarja s svetovanjem na področju osebnih financ, postane pa lahko tudi tvoja trenerka za javno nastopanje. Obišči njeno spletno stran.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej