Slovenska pogruntavščina
Ko sem prvič slišal za vodno košarko, sem pomislil: ”Wtf?! Kdo si je pa to izmislil?” Slovenci, kdo pa drug. Tomaž Slavec in Matjaž Kodek iz Kranja sta že leta 1997 razvila poseben koš, specialno žogo in spisala pravila igre, ki me je zasvojila v trenutku.
Do tedaj sta se predvsem v Italiji že igrali dve malce drugačni verziji vodne košarke – pri prvi je bil klasičen koš s tablo pritrjen na rob bazena, pri drugi pa je plaval na vodi. Obe sta imeli svoje pomanjkljivosti, saj so se igralci udarjali ob rob bazena ali pa so le s težavo zadeli koš, ki se je zibal sem ter tja. S košem brez table na vrhu droga, ki trdno stoji na dnu bazena, so bile odpravljene vse začetne hibe, vodna košarka pa se je iz zabavne otroške igre prelevila v čisto zaresen šport.
Pravila vodne košarke
Vodna košarka se igra v 25-metrskem bazenu, razdalja med košema, ki se dvigata 106 cm nad gladino vode, pa mora biti okoli 15 metrov. Vsaka ekipa šteje po pet igralcev s kapicami različnih barv, njihovi soigralci pa na letečo menjavo čakajo na ”rezervni klopi” ob robu bazena.
Ekipa v napadu se postavi v krog okoli koša in poskuša s hitrimi podajami igralcu pripraviti prostor za met z razdalje ali pa podati igralcu, ki vplava pod koš in akcijo zaključi s polaganjem ali atraktivnim zabijanjem.
Pri tem ga nasprotni igralci lahko zaustavijo tudi s prekrškom, ki se kaznuje z izključitvijo enega igralca za čas napada. Podobno kot pri običajni tudi pri vodni košarki ni dovoljeno plavati z žogo v roki (koraki), jo prevečkrat spustiti na vodo (dvojno vodenje) ali se predolgo zadrževati pod košem (tri sekunde).
Vodna košarka za vsakogar
Pri vodni košarki gre v bistvu za kombinacijo plavanja, vaterpola in košarke, zato je vodna košarka zelo dinamičen in zanimiv šport, ki združuje pozitivne učinke vadbe v vodi s čustvenim nabojem timskih športnih iger.
Vadba v vodi vpliva na kardiovaskularni sistem, povečuje mišično moč in vzdržljivosti, ob primernem tempu igre se doseže tudi zelo učinkovito izgorevanje maščob. Vodna košarka je tako priporočljiva za vse, ne glede na starost, spol ali predhodno znanje, izkušnje in plavalne sposobnosti.
Seveda pa mora res dober vodni košarkar biti odličen plavalec, ki je telesno pripravljen za borbo pod košem in ima natančno roko za mete z razdalje, zato ne čudi, da se z njo resneje ukvarjajo predvsem bivši plavalci, vaterpolisti in košarkarji.
Kje lahko igrate vodno košarko?
Vodna košarko poleg Slovencev igrajo še Madžari in Italijani, pri nas pa se igra v Mariboru, Velenju, Kopru, Kamniku, Kranju in Ljubljani.
V Ljubljani trening poteka vsako nedeljo od 8:00 do 10:00 na Fakulteti za Šport ter vsak ponedeljek od 21:00 do 22:00 na bazenu Kodeljevo. Na Kranjskem bazenu se vodna košarka igra ob nedeljah od 10:00 do 11:30 in od 20:00 do 21:30. Mariborčanom se lahko pridružiš vsako soboto od 17:00 do 19:00 ter vsak torek od 15:30 do 17:30 na kopališču Pristan. Velenjčani igrajo vsako nedeljo od 8:00 do 10:00, v Kopru pa se v vodni košarki lahko preizkusiš vsak ponedeljek, sredo in petek od 20:00 do 21:00.
Čeprav treningi potekajo le v času študijskega leta, lahko poleti v igri pod milim nebom uživaš na Kamniškem letnem bazenu od 20:00 do 21:00, avgusta pa eno uro prej.
Z vodno košarko se lahko seznaniš tudi na številnih turnirjih preko celega leta – februarja poteka Mednarodni turnir na v madžarskem Pecsu, junija ali septembra Dnevi plavanja v Kopru, novembra je čas za tradicionalen Martinov turnir v Mariboru, leto pa se zaključi s Predbožičnim turnirjem v Kranju.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej