Da se ne boste prehitro veselili: trije koraki za izgubo maščobe na trebuhu so kombinacija aerobnega treninga, vaj za moči in pravilne prehrane. Za raven in mišičast trebuh je namreč potreben celovit trening celotnega telesa, ki vključuje tako aerobno vadbo kot vaje z utežmi. Pri oblikovanju telesa pa je še bolj kot trening pomembna pravilna in zmerna prehrana – le z uravnoteženimi obroki in disciplino pri vnosu kalorij boste dosegli dolgotrajne rezultate in zadovoljstvo.
Miti o izgubljanju maščobe na trebuhu
Najprej moramo izpostaviti, da na razpored maščob na telesu vpliva predvsem genetika. Nekateri srečneži tako z maščobnimi oblogami na trebuhu nimajo nobenih težav, drugi pa se jih nikakor ne morejo znebiti. Razbiti moramo tudi mit o lokalnem hujšanju – izgubljanje maščob le na določenem delu telesa je nemogoče, saj se ne moremo zavestno odločiti, iz katerih maščobnih zalog naj organizem med napori črpa energijo. Za raven trebuh morate zato pričeti pri uravnoteženi in zmerni prehrani in hujšanjem z aerobnim treningom, šele nato pa se posvetite krepitvi trebušnih mišic. Do šesterčka oziroma radiatorjev na vašem trebuhu je torej dolga in naporna pot, na katero se morate podati z veliko željo in močno voljo.
1. korak k izgubi maščobe na trebuhu: Aerobni trening
Maščobnega tkiva se boste najučinkoviteje rešili z aerobnimi kardio vajami (tek, kolesarjenje, plavanje …), hitrost izgubljanja maščobe pa je seveda odvisna od pogostosti in intenzivnosti vadbe. Maščoba se iz telesa najhitreje izgublja takrat, ko je vaš srčni utrip okrog 130 udarcev na minuto. Z intenzivnejšim treningom ne boste topili maščobnih blazinic, ampak predvsem krepili mišice in vzdržljivost. Med daljšimi aerobnimi napori morate v krvi imeti tudi visoko raven glukoze, iz katere telo črpa energijo, ki jo drugače dobi z razgrajevanjem mišic. Pred in po intenziven treningu vam zato priporočamo nekaj žlic medu, ki bodo nadomestile vašo telesno zalogo energije.
2. korak k izgubi maščobe na trebuhu: Negativni energetski vnos
Enostavneje povedano, za izgubo telesne maščobe, tudi tiste na trebuhu, mora biti poraba kalorij večja od količine vnesenih. Pri prehrani je pomembno to, da jeste štiri- do petkrat na dan, obroki pa naj bodo manjši in uravnoteženi. Maščobnega tkiva se boste znebili predvsem z uživanjem ogljikovih hidratov v polnozrnatih žitih, katerih vlaknine pospešujejo delovanje metabolizma. Najdete jih predvsem v polnozrnatih testeninah, kruhu in kosmičih.
Pri izgradnji mišic so ključne beljakovine tako rastlinskega kot živalskega izvora, zato naj na vašem jedilniku ne manjka belega mesa, morskih sadežev, soje in mleka. Ne izogibajte se maščobam, saj so tudi one nepogrešljive za optimalno delovanje našega organizma. Pri tem mislimo predvsem zdrave maščobe oziroma maščobne kisline omega 3, ki so predvsem v ribah, olivnem olju in raznih oreščkih. Seveda pa ne pozabite tudi na sadje in zelenjavo, ki so najboljši vir vašemu telesu nujno potrebnih vitaminov in mineralov.
3. korak k izgubi maščobe na trebuhu: Trening moči
S pravilnimi vajami lahko učvrstite kateri koli del vašega telesa, tudi trebuh. Vedeti pa morate, da se s treningom moči, ki vključuje vaje z utežmi, ne boste znebili odvečnih kilogramov ali maščobe, ampak boste le učvrstili in izoblikovali mišice. Trebušne mišice boste najpreprosteje okrepili s trebušnjaki, kar pa se vam ne bo poznalo, dokler se z aerobnimi vajami ne znebite maščobnih oblog. Maščobe na trebuhu se torej ne boste znebili, ne da bi pri tem spremenili tudi ostalo telo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej