O svojih vtisih s potovanja po Braziliji, kamor so se odpravili člani Športnega in kulturnega društva Capoeira Slovenija, piše Vojko Stolnik.
Slovenski capoeiristi v Braziliji
V začetku julija se je skupina capoeiristov iz Športnega in kulturnega društva Capoeira Slovenija ponovno odpravila na usposabljanje v Brazilijo. Tokrat sem bil tudi sam član odprave. Naš cilj je bilo mesto Salvador v zvezni državi Bahia, kjer živi in dela naš mojster – Mestre Henrique Simoes Fereira.
Že kmalu po prihodu sem bil soočen z realnostjo mojega bivanja v naslednjem mesecu. Iz stropa v majhnem apartmaju za dva je še vedno kapljala voda, kot posledica poplavljenega nadstropja nad nami. Na žalost je prav na tem mestu stala moja postelja. Kmalu sem srečal tudi ščurke, ki so zavzeli nekatere kotičke apartmaja že mnogo pred mojim prihodom.
Kljub manjšim nevšečnostim pa nisem izgubil veselja, saj je bil glavni namen našega potovanja treniranje in spoznavanje capoeire v okolju, kjer je ta nastajala.
V času našega obiska Brazilije je bila tam zima, za katero so značilne vsakodnevne padavine. Že na prvem treningu, ki smo ga imeli na majhnem asfaltnem igrišču ob obali Atlantika, nas je ohladila ploha. Ker je bil naliv res močan smo se za kratek čas umaknili pod nastrešek majhne kolibe, ki je bila v bližini. Ko je dež malo ponehal smo se vrnili na igrišče, na katerem je bila sedaj ena velika luža, in nadaljevali s treningom. Na prvem treningu sem spoznal, da se tam trenira v vsakem vremenu. Še dobro, da tudi pozimi temperature običajno ne padejo pod 20 stopinj.
Da bi čim bolj izkoristili naš čas v Braziliji smo imeli vsak dan vsaj dva, včasih tudi štiri treninge, ki so se večkrat iz predvidene ure in pol zavlekli na dve do tri ure. Ker smo trenirali na različnih lokacijah in smo od ene do druge potovali z mestnim avtobusom, nam je vmes ostalo le malo časa za kakšen prigrizek.
Treninge na peščeni plaži, kjer smo trenirali nekajkrat na teden, smo izkoristili predvsem za trening akrobacij. Neuspeli poskusi različnih akrobacij so na mivki veliko manj boleči kot na blazini ali parketu. Najprimernejši čas za trening na plaži je zjutraj, ko še ni tako vroče in plaže še niso polne kopalcev. V tem času se na plaži rekreira veliko ljudi in kljub temu, da je jutranja rekreacija nekaj povsem normalnega, so nekateri z zanimanjem opazovali skupino Slovencev, ki so padali v mivko.
Del našega usposabljanja so bili tudi obiski treningov pri drugih učiteljih capoeire, na katere smo odhajali skupaj z našim mojstrom. Namen teh obiskov je bil tudi spoznavanje ljudi, drugačnih načinov treninga in uporabe capoeire.
Nekateri učitelji izvajajo vadbo capoeire kot socialni projekt za otroke v revnih četrtih. Ti otroci trenirajo brezplačno, z vadbo capoeire pa povečujejo samozavest in skrbijo za zdravo telesno aktivnost, ki jim omogoča razvoj telesnih in socialnih veščin. Z vadbo pridobijo kondicijo in moč, razvijajo občutek za koordinacijo in ritem, se učijo igranja inštrumentov in petja, premagujejo sram in strah pred nastopanjem, postanejo bolj kreativni, pogumni in disciplinirani ter se lažje vključujejo v družbo ter navezujejo nova prijateljstva. Capoeira jim omogoča zdravo preživljanje prostega časa in jih varuje pred pastmi družbe, kot so droge in kriminal. Nekaterim lahko kasneje capoeira predstavlja tudi dodaten vir zaslužka.
Kljub temu, da je capoeira brazilska veščina, pa tam ni tako zelo priljubljena kot sem pričakoval. Mnogi se raje odločijo za vadbo drugih borilnih veščin. Ponudba teh je zelo velika, saj je skoraj na vsaki ulici kak center borilnih veščin.
Na podlagi enomesečnega intenzivnega treniranja capoeire v Braziliji lahko povzamem, da se trening v Braziliji ne razlikuje bistveno od treninga v Sloveniji. Tisti, ki posveti veliko časa treniranju, se povsod veliko nauči. Če greš v Brazilijo kot turist in tam nimaš običajnih vsakodnevnih obveznosti (npr. služba, šola), se lahko posvetiš le treniranju in tako maksimalno izkoristiš čas za učenje capoeire. Obiski treningov pri različnih mojstrih te veščin pa še dodatno obogatijo posameznikovo znanje in izkušnje.
Da bi trenirali capoeiro ne potrebujete odpotovati v Brazilijo, vsekakor pa je koristno za vsakogar, ki se resno ukvarja s to veščino, da obišče njeno domovino. Priporočljivo je, da si pred obiskom Brazilije pridobite nekaj osnovnega znanja že doma. Tako se boste tam lažje vključili v vadbo in od nje tudi več pridobili.
V Športnem in kulturnem društvu Capoeira Slovenija treniramo capoeiro v šestih krajih Slovenije. Vadba je primerna za mlajše in starejše, moške in ženske ter bolj in manj razgibane. Več informacij lahko najdete na naslovu www.capoeiraslovenija.si, lahko nam pišete na capoeira.slovenija@gmail.com ali nas pokličete na 040 820 364 in 041 504 621.
Morda se boste pri nas navdušili tudi za obisk Brazilije.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej