Kakšno je gorsko kolo?
Gorsko kolo je kolo, ki je namenjeno vožnji izven asfaltnih poti – po makadamu, brezpotjih in gorskih oziroma gozdnih poteh. Za bolj »udobno« in varnejšo vožnjo je gorsko kolo tudi posebej prirejeno glede na omenjen teren, in sicer ima v primerjavi s cestnim in treking kolesom manjši okvir, manjša kolesa, debelejše gume z grobim profilom in ustrezno vzmetenje.
Kakšna gorska kolesa poznamo?
Gorska kolesa se še naprej delijo glede na namembnost. Tako poznamo kros gorska kolesa (cross country, lahka) za vožnjo čez drn in strn, gorska kolesa za spust (downhill, težka), ki so namenjena spustom po zahtevnejšem terenu, ter freeride gorska kolesa, ki se umeščajo med kros in spust kolesa.
V kolikor iščete gorsko kolo, s katerim želite pretežno premagovati strme makadamske ali gozdne poti in niste ljubitelj hitrih in nevarnih spustov, priporočamo nakup kros gorskega kolesa, ker je najlažji in tako najbolje ustreza vašim potrebam.
Kakšna naj bo osnovna oprema gorskega kolesa?
Izbira opreme je skorajda v celoti odvisna od vsote denarja, ki jo želite nameniti za svoje gorsko kolo. Iz tega razloga je nemogoče dati univerzalni nasvet, ki bi ustrezal vsem željam in zahtevam, lahko vas pa opozorimo, na kaj sploh morate biti pozorni pri opremi.
Okvir gorskega kolesa
Pri izbiri okvirja igrajo pomembno vlogo naslednji dejavniki: trpežnost, teža in udobje. Izbirate pa lahko med okvirji iz jekla (trpežen, težek, udoben), aluminija (ni najbolj trpežen, lahek, neudoben), karbona (občutljiv za udarce, zelo lahek, je lahko zelo udoben) in titana (zelo trpežen, zelo lahek, zelo udoben). Najpomembnejšo vlogo pri izbiri okvirja pa igra velikost. Če boste izbrali prevelik ali premajhen okvir, bo vožnja s kolesom postala prava muka. Iz tega razloga tudi priporočamo, da kupite kolo pri specializiranemu prodajalcu, ki vam bo znal ustrezno svetovati.
Vzmetenje
Ker smo rekli, da iščemo gorsko kolo za pretežno daljše gorske ture, menimo, da vzmetenje zadaj ni potrebno. Priporočali pa bi vilice z vzmetenjem z zračno blazino ter oljem, ki sicer delujejo nekoliko slabše od vzmetnih (+olje), vendar so precej lažje. Elastomerskih vilic ne priporočamo, saj se prej pokvarijo in ne delujejo pri vseh temepraturah zadovoljivo.
Menjalnik
Vsako gorsko kolo ima sprednji in zadnji menjalnik. Starejši modeli imajo nameščen sistem 3×7 ali 3×8, medtem ko ima večina novejših že sistem 3×9 (3 verižniki spredaj, 9 zadaj, za skupaj 27 prestav).
Zavore
Zavorne obloge danes niso več pogoste, namesto njih se večinoma uporabljajo V-brake zavore ali disk zavore.
Kakšno gorsko kolo naj torej kupim?
Tako kot vam ne moremo vzeti odločitve glede osnovne opreme vašega gorskega kolesa, tako tudi ne moremo s prstom pokazati na gorsko kolo, ki bi bilo univerzalno gledano najboljše. Poleg tehničnih oziroma objektivnih dejavnikov so pomembni tudi osebni: barva, proizvajalec, cena … Smo pa v uredništvu naredili majhen izbor gorskih koles različnih proizvajalcev, ki so se nam zdeli najbolj privlačni, saj izpolnjujejo kar visoke tehnične standarde in so cenovno relativno dobro dostopni – ogledate si jih lahko v galeriji.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej