Pohodniška palice so zelo koristen ali celo nujen pripomoček za gibanje po gozdnih in gorskih poteh in še bolj po brezpotjih. Človek je namreč dvonožec, ki je v primerih, ko stoji na eni nogi, načeloma zelo nestabilen. Ker smo med hojo tako v gorah kot tudi po ravnini ves čas v stiku s tlemi zgolj z eno nogo in če nam še ta zdrsne, je padec skorajda neizogiben. Padci pa so, še posebej v gorah, lahko zelo nevarni. In kot velja za vsako stvar, je tudi padce bolj preprečiti kot kasneje zdraviti poškodbe. In prav namen pohodniških palic je preprečevanje padcev, saj nam nudi dodatno (eno ali dve) oporni točki.
Namen in prednosti pohodniških palic
– Znano je, da uporaba pohodniških palic razbremeni mišice nog za okoli 5 do 8 kilogramov pri vsakem koraku.
– Pri hoji navzdol palice razbremenijo obremenitve na kolena in gležnje.
– Znani so pozitivni učinki nordijske hoje (hoje s palicami), saj pri hoji vključimo delovanje ramenskega obroča in tako krepimo mišice rok in ramen.
– Palice nam omogočajo večjo stabilnost, kar je še posebej dobrodošlo, ko nosimo težke nahrbtnike, in je naše težišče višje kot sicer.
– Palice nam omogočajo, da se ob primeru zdrsa nanje opremo in tako preprečimo padce.
– S palicami si na gozdnih poteh lahko pomagamo pri odrivanju vej in trnja, ki so nam na poti, prav pa pridejo tudi ob kontaktu z divjimi živalmi.
Kako izbrati pravilne palice?
Dolžina palic
Palice neprimerne dolžine so lahko pohodniku prej v napoto kot v korist. Zato se prepričaj, da bodo palice dolge toliko, da bosta komolca ob telesu, ko bodo palice zapičene približno 15 cm pred čevlji, ukrivljena pod kotom 90°. Med samo hojo je priporočljivo dolžino palice prilagajati terenu in sicer naj bodo palice krajše pri hoji v strm hrib, pri spuščanju pa naj bodo palice nekoliko daljše.
Ročaji palic in trakovi
Ko kupuješ palice, je priporočljivo preizkusiti različne modele, da se prepričaš kater ročaj ti najbolj odgovarja. Načeloma pa strokovnjaki priporočajo ročaje narejene iz gume in plute, ki omogočajo dober oprijem, ne drsijo in preprečujejo potenje rok. Predvsem pa morajo biti ročaji udobni.
Trakovi naj bi bili običajno nastavljeni tako, da v primeru, če se nam palica zatakne v podlago in nam zdrsne iz prijema, so zanke trakov dovolj dolge, da nam iz njih lahko zdrsne tudi roka. Kadar pa želimo prijeti kaj drugega, nam palice s trakovi še vedno obvisijo na zapestjih.
Nekateri se ukvarjajo z večno dilemo – uporabljati krpljice na palicah ali ne. Krpljice so mali krožnički nad konico palic, ki preprečujejo pretirano ugrezanje palic v tla. Uporabljati ali ne, to se moraš odločiti sam, je pa dejstvo da se v snežni podlagi palice veliko manj ugrezajo, če so na palicah nastavljene nekoliko večje krpljice, ki preprečujejo ugrezanje. Krpljice pa so uporabne tudi na kopni podlagi, saj preprečujejo, da bi se palice pretirano ugreznile, na primer v kakšno razpoko, se tam zagozdile in se na ta način pod vzvodom zvile ali zlomile. Odločitev ali jih boš uporabljal ali ne je tako samo tvoja.
Enodelne ali zložljive palice?
Tisti nekoliko bolj izkušeni pohodniki prisegajo na enodelne palice, ki pa morajo biti prave velikosti, saj naknadno krajšanje oziroma daljšanje palice ne pride v poštev. Eno delne palice so načeloma tudi čvrstejše in prenesejo večje obremenitve. Priznavajo, da je prednost zložljivih palic prav v njihovi velikosti, saj jih lahko zložimo in pospravimo v nahrbtnik, a v istem stavku poudarjajo, da palice v nahrbtniku nimajo kaj iskati. Palice uporabljamo med hojo, ko pa se ustavimo jih enostavno naslonimo ali obesimo na primerno mesto. Poleg tega zložljive palice, če se te zvijejo ob preveliki obremenitvi, ne moremo več zložiti. In ker se po navadi pod preveliko težo še nekoliko skrajšajo, postanejo takšne palice neuporabne.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej