Tek spada med najbolj razširjene oblike rekreacije. Za tek ne potrebujemo dosti opreme, zanj se lahko odločimo sami, v dvoje ali skupini, tečemo lahko na asfaltiranih površinah, tekaških stezah ali naravi. Toda ne glede na to, na kakšen način se ukvarjamo s tekom, ko ta postane redna telesna aktivnost, s katero izboljšujemo svoje zdravje in kondicijo vsaj dva- do trikrat na teden, se je treba odločiti za nakup kvalitetnih copat, ki ustrezno ščitijo ne samo nogo, temveč celo telo.
Tekaški copati so pomembni za celo telo
Kadar kupujemo športne copate za košarko ali nogomet, si želimo, da bodo ti udobni in ustrezno ščitili našo nogo. Po istem načelu bi morali izbirati tudi tekaške copate, saj pri teku na telo delujejo sile, ki znajo biti dva- ali štirikrat večje od sile telesne teže. Zaradi teh sil so naši sklepi in hrbtenica pod nenehnim mehaničnim pritiskom, ki zna biti zelo škodljiv.
Zaradi tega je tako pomembna pravilna izbira tekaških copat, ki pomagajo blažiti že omenjene pritiske. Pravilno izbrani tekaški copati namreč pripomorejo k stabilizaciji gležnja (pri teku se ta nagiba naprej in nazaj ter levo in desno) ter posledično k ohranjanju njegove funkcionalnosti.
Pomen prave velikosti tekaških copatov
Za tekaške copate velja pravilo, da morajo biti večji kot vsakodnevna obutev. Razlog za to je čisto preprost. Med tekom naše stopalo namreč nekoliko zateče, zato potrebuje dovolj prostora, da nas copati ne začnejo tiščati. Med 0,5 in 1 centimetrom prostora med najdaljšim prstom in koncem copata bo povsem zadoščalo, da bodo prsti tudi ob največji obremenitvi imeli dovolj prostora za gibanje. Vendar pazi, da ne kupiš prevelikih tekaških copatov, saj se morajo ti predvsem tesno prilegati peti, ki ne sme drseti s copata oziroma se ta ne sme sezuvati.
Tekaški copati morajo biti dovolj prožni
Tekaški copati morajo biti dovolj prožni (mehki) v predelu pregiba stopala, zato da ne zavirajo odriva. Trd podplat copata namreč ovira upogibanje in je lahko razlog za neudobje. Ob nakupu tekaških copatov lahko prožnost preveriš enostavno z upogibom čevlja.
Pri nakupu tekaških copat ne sme biti najpomembnejša cena
Cena sicer igra pri vsaki stvari pomembno vlogo, toda če želiš izbrati prave tekaške copate zase, ta dejavnik ne sme igrate posebne vloge. Kar pa seveda ne pomeni, da se moraš zateči k policam z najdražjimi tekaškimi copati. Sploh ne. Medtem ko so ceneni tekaški copati ponavadi garant za slabo kakovost, pa dragi copati niso nujno garant za tekaške copate, ki najbolje ustrezajo anatomiji tvoje noge.
Tekaške copate kupuj v specializiranih trgovinah
Zaradi profesionalnega svetovanja je najbolje, da tekaške copate kupuješ v specializiranih trgovinah. Ta nasvet velja vsaj tako dolgo, dokler sam ne postaneš »profič« in točno veš, kakšni copati najbolje ustrezajo tvoji nogi.
Tekaški copati naj bodo novi
Tekaški copati noj bodo novi predvsem iz enega razloga. Zaradi intenzivne redne uporabe copati izgubijo lastnosti, postanejo deformirani, tako da stopalu ne nudijo več ustrezne opore in zaščite. Iz tega razloga strokovnjaki tudi priporočajo, da tekaške copate menjamo vsako sezono oziroma po pretečenih 500 do 700 kilometrih.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej