Tudi najboljša drsna obloga in robniki na smučeh svojih optimalnih voznih lastnosti ne ohranjajo večno. Kompakten sneg, led in kamenje poškodujejo drsno ploskev, da ta po snežnih kristalih ne steče več tako, kot bi si želeli, robniki se skrhajo in otopijo, vi pa med zavojem zdrsnete in pristanete na zadnji plati. Udobje in vodljivost med vijuganjem po zasneženih strminah se tako močno zmanjšata, poveča pa se seveda verjetnost nesreče. Še tako draga smučarska oprema brez razmeroma poceni vzdrževanja ne more dati od sebe, kar bi sicer lahko. Le dobro vzdrževane in pripravljene smuči vam bodo nudile vse smučarske užitke in potrebno varnost, zato nikoli ne smučajte na poškodovanih ali neustrezno pripravljenih smučeh, kajti s tem tvegate, da boste poškodovali sebe ali druge, svoji smučarski opremi pa povzročili nepopravljivo škodo.
Vzdrževanje smuči pred, med in po sezoni
“Predvsem dobri smučarji se že ves čas zavedajo pomembnosti rednega servisiranja drsne obloge in robnikov. V letošnji sezoni pa je sploh opazen trend, da tudi povprečni obiskovalci belih strmin – tako po smučarskem znanju kot po zbranih smučarskih dnevih v sezoni – pogosteje prinesejo smuči na servis,” opaža g. Drago Debeljak, vodja smučarskega servisa Dedra Šport iz Kranja. Kako pogosto je treba servisirati smuči ali snežno desko, je odvisno od snežnih razmer in vašega smučarskega znanja. Priporočljivo se je v strokovni smučarski servis podati pred prvo zimsko smuko, po približno petih dneh smučanja in na koncu sezone. Večje poškodbe drsne obloge ali robnikov pa je treba popraviti takoj, saj občutno vplivajo na vozne lastnosti, poleg tega pa majhna poškodba lahko kaj hitro zraste v veliko.
Servis smuči v lastni režiji
Seveda lahko nekatere preproste vzdrževalne ukrepe, kot je na primer mazanje drsne ploskve in občasno brušenje robnikov, opravljate sami in tako smuči ves čas ohranjate v optimalnem voznem stanju. Velja pa opozoriti, da pravilno vzdrževanje smuči v lastni režiji zahteva ustrezno znanje in posebna orodja. ”Nanašanje voskov za boljše drsenje s pomočjo likalnika je dokaj preprosto, popravljanje drsne ploskve in brušenje poškodovanih robnikov pa sta zelo zahtevno opravili, ki jih velja prepustiti sodobnim strojem in veščim mojstrom,” poudarjajo v servisu smuči Dedra Šport.
Vzdrževanje in shranjevanje smuči
Za svoje smuči boste veliko storili že, če boste med smučanjem pozorni na kamenje, po vsakem smučanju pa jih očistili ter obrisali drsno oblogo in robnike. Le tako boste namreč preprečili prekomerno rjavenje. Izogibajte se tudi prevažanju smuči na odprtem avtomobilskem strešnem prtljažniku, saj tako lahko pridejo v stik s soljo za posipanje, ki jim zelo škodi. Med prevozom uporabljajte paščke in tako preprečite, da bi se smuči drgnile med seboj, shranite pa jih v hladnem, suhem in zračnem prostoru, po možnosti v smučarski vreči. Temeljit servis in debel sloj voska na koncu sezone pa bosta ohranila vaše ”dilce” v dobri kondiciji do naslednje zime.
Vzdrževanje smučarskih čevljev in vezi
Strokovnjaki opozarjajo tudi na redno kontrolo smučarskih vezi, ki bodo svojo varnostno funkcijo opravljale le, če se bodo odpirale samo takrat, ko bo to res potrebno. Le strokovno pravilno nastavljene vezi vam lahko zagotovijo kar največjo varnost in brezskrbno smuko. Smučarske čevlje lahko segrevate in do neke mere raztegujete po širini, višino pa prilagodite z različnimi vložki. Pomembna je tudi nastavitev tako prednjega kot tudi stranskega naklona čevlja. Po smučanju iztaknite notranji del smučarskega čevlja in ga posušite, nato pa zaponke ponovno spnite. Tako plastika z leti ne poči, čevelj pa ohrani svojo obliko. Za pranje tekstilnih delov uporabljajte primerna čistila. Morda še najpomembneje pa je, da čevlje kupite pod strokovnim vodstvom in se tako izognete kasnejšim težavam.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej