1. Prva pomoč pri krvavitvah
Krvavitve so lahko posledica številnih incidentov na smučišču, pa naj gre za udarce, odrgnine ali druge smučarske poškodbe. Če pride do močnejše krvavitve, jo skušajte ustaviti tako, da čisto krpo položite prek rane in nekoliko močneje pritisnete. Če je krvavitev tako močna, da kri prodre skozi krpo, je nikar ne odmikajte, ampak čez položite še eno krpo in rano tako oskrbite.
Če je možno, dvignite ranjeni ud v pozicijo, ki je nad položajem srca. Če se krvavitve dlje časa ne da ustaviti, je takojšnja medicinska pomoč nujno potrebna.
2. Prva pomoč pri odrgninah in udarcih
Rano je potrebno izprati pod tekočo vodo, in tako odstraniti vso umazanijo. Če je rana površinska, jo je zgolj potrebno poviti, da ne pride do kakršnekoli okužbe.
3. Zlom in uporaba opornice
Če določenega del telesa ne morete premikati in v njem čutite neznansko bolečino, poleg tega pa prihaja do otekanja in obarvanja kože, je velika možnost, da je prišlo do zloma. V tem primeru zlomljenega uda nikar ne premikajte, ampak na poškodovano mesto namestite opornico, saj boste le tako preprečili nadaljnjo škodo.
Kako namestimo opornico? Poiščite tog raven predmet, ki je daljši od poškodovanega uda, ki ga boste uporabili kot opornico. Opornico pritrdite z mehkejšimi materiali, kot je krpa ali majica, lahko tudi s trakom ali vrvjo. Prepričajte se, da je opornica tesno nameščena ob poškodovan ud, vendar ne tako tesno, da ovira krvni obtok. Opornica naj preprečuje kakršnokoli nadaljno gibanje. Bolečine ob zlomu lahko omilite tudi z ledeno mrzlimi obkladki.
4. Ozebline
Ozebline so pri smučarjih zelo pogoste, še posebej takrat, ko so posamezni deli telesa dlje časa izpostavljeni hudemu mrazu. Ozebline največkrat prizadenejo prste na rokah in nogah, brado, lica in nos. Poskrbite, da vedno nosite ustrezno smučarsko opremo, ki ostane topla in suha. Če se v ledeno mrzlem ozračju zadržujete dlje časa, je potrebno posamezne dele telesa nenehno preverjati, ali so otopeli.
Milejše ozebline lahko prepoznate po trdi koži, ki postane močno bele barve. Pri teh si lahko enostavno pomagate s premikanjem, drgnjenjem ali dodatnimi oblačili in se tako ogrejete. Bolj nevarne so hujše ozebline, pri katerih koža postane modre barve. Takrat je medicinska pomoč nujna, saj lahko v nasprotnem primeru pride tudi do trajnih poškodb.
Kako oskrbeti ozeblino? Oseba z ozeblinami mora v najkrajšem možnem času priti do vira toplote, če je ozeblina hujša pa do reševalne službe. Nikar ne skušajte del ozeblega telesa ogreti, če veste, da obstaja možnost, da bo do ozebline ponovno prišlo, saj lahko tako povzročite hude poškodbe tkiva. Ozebel del telesa potopite v toplo vodo, če ta ni dostopna, ga nežno zavijte v toplo oblačilo.
5. Zvin, natrgana ali nategnjena mišica
Pogosto je na prvi pogled težko razlikovati med zlomom, zvinom, nategnjeno ali pretrgano mišico, prva pomoč pa je v vseh primerih zelo podobna.
Poskrbeti morate za nepremičnost, pri čemer si lahko pomagate z opornico. Poškodovani del telesa naj bo nekoliko dvignjen, saj bo tako otekanje zmanjšano. Začetno oteklino in neznosne bolečine lahko zmanjšate tudi z ledeno mrzlimi obkladki, ki pa ne smejo priti direktno v stik s kožo.
6. Prva pomoč pri izpahu
Izpah začasno deformira in imobilizira sklep ter lahko povzroči nenadno hudo bolečino in oteklino. Izpah zahteva nujno zdravniško pomoč, da se vaša kost vrne v običajno pozicijo.
Izpaha nikar ne ravnajte sami. Izpahnjenega uda ne premikajte in ga ne skušajte postaviti na svoje mesto, saj lahko tako poškodujete sklep in okoliške mišice, vezi, živce in krvne žile. Na ranjeno mesto položite nekaj ledu, saj boste s tem boste oteklino zmanjšali. Vse ostalo prepustite zdravniški pomoči.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej