O pomenu prehrane športnikov za regeneracijo telesa po vadbi je razmišljal Nejc Boljka s Postani & ostani fit!
Pogosto se poraja dilema, ali ima prehrana resnično tako velik pomen pri regeneraciji športnika – ali je to vse skupaj samo mit prehrambne industrije?
Zavedanje o pomenu prehrane
Vprašanje, ki sem ga zgoraj zastavil, po svoje ponuja zelo enostaven odgovor. Morda bo mnoge presenetil, ampak vsak mora samo pogledati zdravje svojih staršev. Če so pri svojih letih dejansko vitalni, zdravi in polni energije (ključni parametri, ki jih je treba upoštevati poleg ITM-ja in telesne teže, so zamaščenost organov, krvna slika , hormonska slika, gostota kosti), potem njihove celokupne življenjske navade, kamor sodi tudi njihov način prehranjevanja, omogočajo, da se njihovo telo kvalitetno regenerira.
Študije ( Cambell 2005, Chinese study), ki so primerjale dolgoživost različnih nacij, so jasno pokazale, da poznajo narodi, ki so svoje prehranjevalne režime osnovali na primarno rastlinski prehrani, za razliko od tistih, ki uživajo pretežno hrano živalskega izvora, manj srčno-žilnih obolenj. Predvsem pa je njihovo življenje daljše in bolj kakovostno. Kot pravi Beck (Družba tveganja, 2009) smo v sodobnih družbah zaradi napredka znanosti sposobni podaljševati življenje, vendar je znanost v svojo paradigmo stalnega napredka pozabila vključiti komponente kakovosti.
Način prehranjevanja (življenski slog) naših staršev v večini primerov zaznamuje tudi naše navade. Posameznik, ko pri starosti nekje med 18 in 25 let stopi v življenjski stadij mladega odraslega, ima namreč že močno izoblikovane in zasidrane miselne in čustvene vzorce. Ti pa izhajajo ravno iz prvih let njegovega življenja. Prva leta življenja so pač vezana na prevzemanje življenjskih navad naših staršev.
Veliko ljudi bo trdilo, da so geni tisti, ki povzročajo bolezni. Pogosto pa je to izgovor, da nam ni treba prevzeti osebne odgovornosti za naše življenje. Geni so morda res osnova življenja, vendar pa je njihova aktivacija v veliki meri odvisna od primarnega okolja, v katerem odraščamo (Lipton 2005, The biology of beliefe). Torej, regeneracija v širšem pomenu besede pomeni našo sposobnost vitalnega bivanja v vseh življenjskih obdobjih. Torej se poraja vprašanje, kaj počno (jejo, razmišljajo, čutijo) tisti športniki, ki so kljub svoji starosti, po parametrih naštetih v drugem odstavku vsak dan vitalni?
Če želite izvedeti več o regeneraciji telesa in pomenu prehrane, ste vabljeni na naše sredine delavnice, lahko pa se naročite tudi na brezplačno individualno konzultacijo – obiščite našo FB stran!
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej