Kakšno je mestno kolo?
Mestno kolo ali »citybike« je, kot pove že ime, namenjeno vožnji po mestu. Mestno kolo naj bi bilo predvsem udobno in primerno za vsakodnevne opravke, za katere ne potrebujemo avtomobila, medtem ko stojita športna in dinamična vožnja bolj na repu prednostnega seznama.
Za udobje pri mestnem kolesu poskrbi predvsem okvir, ki je grajen tako, da omogoča pokončno držo med vožnjo. Prav tako pomemben je mehek, obložen ali celo vzmeten sedež za vse kolesarje, ki uporabljajo kolo bolj poredko. Da se pri vožnji s kolesom v trgovino ali službo ne bi umazali, je del »obvezne opreme« vsakega mestnega kolesa ustrezen ščitnik za verigo ter blatnika na srednjem in zadnjem kolesu.
Za enostavnejše prevažanje prtljage ima vsako mestno kolo zadaj nameščen prtljažnik, medtem ko je nakupovalna košarica na krmilu spredaj stvar okusa in proste izbire. Za ustrezno vidljivost in varnost v prometu je pri mestnem kolesu od vseh tipov koles še najbolje poskrbljeno, saj imajo vsi nameščene luči (spredaj: bela za osvetljevanje ceste, zadaj: rdeča pozicijska luč), odsevnike na pedalih in obeh kolesih ter zvonec.
Morebitna slabost mestnih koles: ponavadi imajo samo 6 oziroma 7 prestav, dokaj široke gume in so relativno težka, kar od kolesarja zahteva večji napor v primeru strmega terena.
Ponudba mestnih koles je dokaj pestra
Med proizvajalci mestnih koles so pri nas znani predvsem KTM, Kettler, Gent, Miles, Schwinn, Carraro, Douglas, Torpado … Kadar se odločate za nakup mestnega kolesa, bodite pozorni na to, da ima kolo že »serijsko« nameščeno vso zgoraj našteto opremo (ne pozabite na nogo za kolo!), da ima čim več prestav, morebiti tudi kakšno vzmetenje ter najmanj V-brake zavore in da je okvir sestavljen iz lahkega aluminija.
Ljubljansko »mestno kolo«: BICIKE(LJ)
Pred dobrim mesecem dni je v Ljubljani zaživel projekt Bicikelj. Gre za samopostrežni sistem izposoje koles, ki je namenjen vsem prebivalcem kot tudi obiskovalcem Ljubljane in dopolnjuje sistem javnega prevoza. Sistem Bicikelj predstavlja zeleno oziroma okolju prijazno različico mestne mobilnosti, ki se zgleduje po podobnih sistemih iz drugih večjih evropskih mest, kot npr. Pariza.
V ta namen je bilo v Ljubljani postavljenih 31 postajališč s 600 parkirnimi mesti, kjer si lahko uporabniki sposodijo enega izmed 300 koles 24 ur na dan, 7 dni v tednu. Kolesa v sistemu Bicikelj niso namenjena večurni ali celodnevni izposoji, temveč posameznim vožnjam. Kolo si lahko izposodite na eni od 31-ih postaj in ga po uporabi, ko prispete na cilj, vrnete na kateri koli od postaj, ki se nahaja najbližje vašemu cilju.
Sistem je plačljiv, uporabnik pa lahko izbira med tedenskim (1 evro) in letnim (3 evri) abonmajem. V obeh primerih je potrebna registracija preko spleta, za nakup tedenskega abonmaja zadošča kreditna kartica, medtem ko potrebujete za nakup letnega abonmaja še mestno kartico Urbana.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej