Ambrož Jakop je človek, ki bi morje zlahka in povsem upravičeno poimenoval za svoj drugi dom. Sicer prihaja iz osrednje Slovenije, vendar že od majhnih nog, ko ga je za navtiko navdušil oče, letovanja preživlja na »morskih lepoticah«, kot sam imenuje jadrnice. Svojo strast do jadranja deli s sočlani Event Yachting Cluba, kjer organizirajo razne tečaje, trenutno pa se sam najbolj posveča organizaciji tečajev za opravljanje izpita za čoln. Jakop je prav zaradi dolgoletnega nabiranja izkušenj in znanja brez dvoma pravi naslov za vse tiste, ki se želite lotiti jadranja, pa ne veste, kje in kako začeti.
»Kjer je volja, je tudi pot«
Moški.si: Začniva kar direktno in z vprašanjem, ki se prvo pojavi v mislih, ko nekdo omeni jadranje. Je to res tako finančno zajeten hobi, kot si mnogi to predstavljajo?
Ambrož Jakop: »Najprej bi rad poudaril, da gledano z vidika lastništva plovila, je seveda jadranje dokaj drag hobi. Sam nakup plovila si lahko privošči marsikdo, je pa potrebno upoštevati stroške, ki jih tak nakup potegne za seboj. Prednjači predvsem strošek letnega priveza, kateri se giblje od 2500 evrov pa tudi preko 4000 evrov za plovilo dolžine do 10m. Tu so potem še stroški rednega in izrednega vzdrževanja ter strošek obveznega zavarovanja in pa registracije plovila. V kolikor pa si plovilo izposojamo, pa si lahko tako plovilo (10 m) najamemo že za okoli 500 evrov na teden v nizki sezoni (od oktobra do konca aprila). S tega zornega kota pa ta hobi postane dokaj dostopen kar velikemu številu ljudi.«
Moški.si: Kaj vse je potrebno imeti, da se nekdo loti jadranja in koliko opreme si je možno izposoditi?
Ambrož Jakop: »Pravzaprav ni potrebno imeti nič posebnega. Kjer je volja, je tudi pot, tako se lahko vsak, ki je željan jadrati, pridruži kateri od organiziranih skupin ali si poišče prijatelje, ki potem poiščejo nekoga, ki jadrati zna in ta jih odpelje na morje. Še bolj elegantno pa se je pridružiti kateri od šol jadranja, ki organizira tečaje za začetnike in tudi tiste, ki so že kdaj jadrali, pa bi radi postali samostojni. Opcij je na svetovnem spletu več kot dovolj. Kar se tiče izposoje opreme, si novopečeni jadralci opremo sposojajo predvsem od svojih znancev (jadralne hlače in jopiči ter rokavice in pa gumjasti škornji).«
Moški.si: Kakšna je primerna oziroma obvezna oprema za jadranje?
Ambrož Jakop: »Kot sem že omenil, je najbolje imeti jadralno obleko, škornje oz. navtično obutev in jadralne rokavice, ker pa so oblačila, ki so osnovana za jadralni šport oz. navtiko nasploh, dokaj draga, je pomembno imeti na jadrnici predvsem naslednje: nepremočljive hlače in jakno, obutev s svetlim podplatom (da ne pušča sledi po beli plastiki), prav tako to velja za škornje, zelo priporočljiva je uporaba rokavic pri vlečenju vrvi in pa pokrivalo ter sončna očala. Nepogrešljiva oprema pa je seveda tudi krema za sončenje (tudi v jesenskih in zimskih dneh).«
Moški.si: Poleg materialnih pogojev je brez dvoma potrebna tudi določena mera fizične pripravljenosti. Kako »fit« mora biti oseba, ki si želi jadrati?
Ambrož Jakop: »Za vrhunsko športno jadranje seveda moč in kondicija, tako psihična kot fizična, odigrata kar veliko vlogo na regatnem polju. Za rekreativno in pa turistično jadranje pa neka posebna fizična pripravljenost ni tako pomembna. Morda res po kateri od regat zaboli katera mišica, vendar pa je ponavadi ta »muskelfiber« hitro pozabljen zaradi drugih vtisov iz regatnega polja.«
»Potrebno je poznati svoje sposobnosti in spoštovati morje«
Moški.si: Sami pravite, da ste na morju že od otroških let, zato ste verjetno nekatera znanja osvojili že dokaj zgodaj. Koliko časa pa je po vaših ocenah potrebno, da začetnik postane pripravljen za samostojno jadranje?
Ambrož Jakop: »Vse je seveda odvisno od dveh oseb, in sicer učitelja in učenca. Veliko je odvisno od tega, koliko izkušenj ima sam učitelj in kako zna te izkušnje prenesti na učenca, seveda pa smo si ljudje zelo različni, zato je odvisno tudi od učenca, kako hitro bo osvojil neke veščine. Odvisno je tudi od njegovega predznanja. Taborniki in gasilci so ponavadi v prednosti pri vozlih, jadralni padalci in deskarji pri trimu oz. uporabi jadr in podobno. V veliko poklicih se skrivajo znanja, ki še kako prav pridejo pri jadranju. Predvsem je potrebno poznati svoje sposobnosti, jih ne precenjevati in spoštovati morje, to bi bil tudi moj nasvet tistim, ki se želijo prvič podati na samostojno plovbo.«
Moški.si: Koliko časa ste sami porabili, da ste se naučili tehnik vezanja vseh oblik vozlov, ki se uporabljajo pri jadranju?
Ambrož Jakop: »Na tečajih za izpit za čoln se kandidati naučijo dvanajstih vozlov praktično v uri ali dveh, vse ostalo je stvar treninga, se pravi tehniko spoznaš, potem pa jo samo še piliš. Sam niti ne vem, koliko časa sem potreboval, saj je tega že … ohoho, več kot 30 let.«
Moški.si: Jadranje po odprtem morju je brez dvoma drugačno od jadranja po Jadranskem morju, recimo. Je jadralec takrat prepuščen sam sebi ali nujno ves čas s kom komunicira?
Ambrož Jakop: »Tako imenovano »offshore« jadranje je seveda predvsem psihično bolj zahtevno kot priobalno jadranje. Če gre za samotarsko jadranje, je seveda stvar še toliko bolj zahtevna, v tem primeru tudi fizično. Gre za jadranja, ki trajajo več dni, tednov, morda tudi mesec. Jadrnica je s svojim prostorom precej omejena, tu se ne moremo kar odmaknti ali iti v gostilno na pivo, če nam nek sojadralec ni pogodu in tega se je treba zavedati preden odidemo na tako jadranje. Priporočljivo pa je, da imamo kar nekaj jadralskih izkušenj pred takim podvigom. Če jadralec jadra samostojno, je na odprtem dejansko prepuščen sam sebi, svojemu znanju iznajdljivosti … Komunikacija s svetom je tako ali tako omejena, je pa seveda mogoča (satelitski telefon, mobitel, internet, VHF ali UKV radijska postaja,…). Nujnost komunikacije je v tolikšni meri, da jadralec maksiomalno poskrbi za svojo varnost in varnost plovbe.«
Pomembno je znanje, tehnika je pomagalo
Moški.si: Ali je po vašem mnenju bolje jadrati s sodobno tehniko ali zgolj z jadri? Je tehnika postala nepogrešljiv del jadralstva?
Ambrož Jakop: »Izhajam še iz časov terestične navigacije in opazovanja vremenskih pojavov, kar je v primerjavi s sodobnimi jadralci zagotovo moja prednost. Še vedno poleg elektronske navigacije uporabljam tudi karto in vedno vem, kje na karti se nahajam. Zagovarjam to, da je treba za varno plovbo najprej obvladati terestično navigacijo, potem pa se lahko poslužujemo elektronske navigacije (GPS), ker v obratnem vrstnem redu se lahko kaj hitro zgodi, da tehnika odpove – kaj pa potem? Tehnika je resda nepogrešljiv del opreme, nikakor pa ne sme postati za voditelja čolna edino sredstvo za vodenje plovila.«
Moški.si: Kaj pa avtopilot? Ali je to varen vodnik v primeru, da jadralec izgubi smer?
Ambrož Jakop: »Avtopilot kot sam, nepovezan z elektronsko navigacijo, le drži smer, katero smo mu nastavili. V kolikor ste imeli v misih, da je jadralec izgubil svoj položaj, potem mu avtopilot žal ne bo pomagal kaj dosti. Za določanje položaja našega plovila na karti pa poznamo več načinov, katere mora vsak voditelj čolna poznati. Skratka, avtopilot je samo pomagalo, ki nam drži določeno smer (kurz) plovbe in je popolnoma odvisen od voditelja čolna, ki pa je dolžan poskrbeti, da je plovba varna.«
»Izkušnje si pridobivamo z miljami«
Moški.si: Kaj je po vašem mnenju največji užitek jadranja?
Ambrož Jakop: »Svoboda, prostranost, ko si prepuščen materi naravi, takrat jo zares občutiš.«
Moški.si: Katere pa so nevarnosti, s katerimi se lahko sreča malce manj izkušen jadralec?
Ambrož Jakop: »Vsak jadralec se srečuje z raznimi nevarnostmi, manj izkušeni se pač srečujejo z večimi in to je normalno. Izkušnje si pridobivamo z miljami, tako to gre. Nevarnosti nebi našteval, ker prežijo povsod, morda le nekatere za okus: nevarnost nasedanja, nevihte, padec v morje, megla, odpoved motorja, lom jambora …«
Moški.si: Malo za šalo in malo zares: kako velika nevarnost jadralcem na odprtem morju so morski psi ali pirati?
Ambrož Jakop: »Na odprtem morju ni ne enih ne drugih. Vsi se bolj držijo obalnega pasu, je pa dejstvo, da je v povprečju na leto več napadov s strani piratov kot pa s strani morskih psov. Slednji v povprečju ubijejo le 4,3 človeka na leto. Za ilustracijo, krokodili imajo letno na vesti 800, strela pa 1000 ljudi. Moramo vedeti, da v nobenem primeru morski pes ni pojedel človeka, saj nismo njegova hrana, gre le za to, da nas lahko zamenja za svojo hrano, saj je naša silhueta od spodaj zelo podobna tjulnju. Veliko škodo delajo morskim psom predvsem razni filmi. Morski psi v resnici sploh niso nevarni. Priporočam vsem, da si preberete članek v reviji Val št.162 /september 2011.«
Moški.si: Je po vašem mnenju bolje jadrati sam ali v skupini?
Ambrož Jakop: »Ko jadraš sam, si prepuščen samemu sebi, skličeš sestanek z vso posadko in si vedno sklepčen (smeh). V skupini se vedno mora nekdo nekomu prilagajati, in če je stvar vzajemna, je tudi to super, če pa ni, pa kaj hitro nastane konflikt. Odgovoren za uravnavanje pa je kapitan oziroma voditelj čolna. Veliko jadram predvsem v skupini. Kar nekaj jadralskih dni sem in bom še posvetil tudi solo jadranju, ki me zelo privlači, a vedno ugotavljam isto. Jadral sem na jadrnicah tudi daljših od 20 metrov, zopet ista ugotovitev … še nobene jadrnice niso zgradili za več kot dve osebi (smeh).«
Moški.si: Kakšno je vaše mnenje o jadranju okoli sveta?
Ambrož Jakop: »Menim, da si veliko jadralcev želi jadrati okoli sveta. Nekaterim to pot prepreči um, drugim finančna sredstva, sam se štejem med slednje. Je več kot velika želja, ki si jo bom morda celo uspel uresničiti (smeh).«
Moški.si: Sami organizirate tečaje za pridobitev izpita za čoln. Je to znanje predpogoj za učenje jadranja?
Ambrož Jakop: Pravzaprav ne. Za učenje jadranja ne potrebujete izpita za čoln, je pa seveda neizogibno, da izpit opravite, če želite upravljati s plovilom. Tečaje prirejamo vsaj enkrat mesečno v Ljubljani, tako da si termin lahko izberete glede na vašo razpoložljivost s časom. Razpisane tečaje si lahko bralci ogledajo na naši spletni strani www.izpitzacoln.com ali www.izpitzacoln.ws . Za skupine (6 oseb) pa se prilagodimo tako časovno, prostorsko kot tudi cenovno. Naše jadralno društvo Event Yachting Club pa organizira tudi šole jadranja in pa šolo varne plovbe, kar vsem novopečenim jadralcem toplo priporočam. Za vse informacije pa smo na voljo na info@izpitzacoln.com ali info@izpitzacoln.ws .
Moški.si: Kaj bi svetovali tistim, ki si želijo jadrati, pa še niso zbrali dovolj poguma?
Ambrož Jakop: »Naj me pokličejo, da skupaj zajadramo (smeh). Telefonsko številko najdete na prej omenjenih straneh. Slabe prve izkušnje vam lahko popolnoma uničijo željo po vnovičnem jadranju in vas s tem prikrajšajo za marsikaj lepega, zato si prve sojadralce izberite sami, skiper pa naj bo kar se da izkušen, saj se lahko od takega skiperja kar precej naučite in pa tudi sama jadralna avantura vam bo tako ostala v nepozabnem spominu. V kolikor ne poznate nobenega, pa smo vam seveda na voljo.«
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej