Kakšno je treking kolo?
Treking kolo po svoji zunanjosti spominja na gorsko kolo, ki ga lahko dopolnite s polno opremo mestnega kolesa (luči, blatniki, prtljažnik itd.). Opremo je možno dokupiti, vendar, če že, je iz cenovnega vidika priporočljivo kupiti takšno, ki že ima nameščeno vso opremo serijsko. Poleg tega ga odlikujejo lastnosti udobne vožnje, kakršne so značilne za mestno kolo.
To je tudi eden izmed razlogov, da treking kolo v zadnjih letih postaja vedno bolj popularno. Omenili smo že, da je treking kolo namenjeno daljšim vožnjam (predvsem na asfaltiranih cestah in stezah) in spreminjajočim se cestnim pogojem, prav tako pa je idealno za krajše medkrajevne ali mestne vožnje.
Treking kolo bolj udobno za kolesarja
Med gorskim in treking kolesom sta najbolj očitni predvsem dve razliki: razlika v namembnosti in razlika v izvedbi. Medtem ko je gorsko kolo namenjeno vožnji po hribovitem in zahtevnem (beri: makadamskem, gozdnem ali travnatem) terenu, se treking kolo uporablja predvsem za daljše vožnje po urejenih cestah.
Glede izvedbe pa obstajajo razlike v okvirju in velikosti koles. Medtem ko lahko tako gorska kot tudi treking kolesa kupiš v različnih velikostih, je razlika med njimi opazna pri sedenju oziroma drži pri vožnji. Pri gorskem kolesu je kolesar nagnjen naprej, hrbtenica je ukrivljena, tako da skupaj s kolesom tvori aerodinamično obliko. Pri daljši vožnjah zna biti ta drža zelo naporna, njene posledice pa poleg bolečin v nogah čutimo naslednji dan tudi v obliki bolečin v križu. Drugače kot pri treking kolesu. Treking kolo je bilo posebej razvito v ta namen, da je poskrbljeno za udobje med vožnjo. Telesna drža pri kolesarjenju je bolj zravnana, obremenitev za hrbtenico je manjša.
Razlika med gorskim in treking kolesom
Nič manj pomembna oziroma prav tako omembe vredna je razlika v velikosti koles. Pri treking kolesu so ta namreč večja, kar za kolesarja pomeni manjši vložen napor oziroma manj porabljene energije za isto prevoženo pot. Specializirani prodajalci namreč ocenjujejo, da kolesar na treking kolesu pri enem samem obratu pedala prevozi za pet centimetrov daljšo pot. Pet centimetrov sicer zveni malo, vendar pa je v primeru desetkilometrske ture razlika občutna.
Dodatno razliko pa naredita še širina in profil gume. Medtem ko mora imeti gorsko kolo zaradi zahtevnega terena v hribih široko gumo z globokim profilom, je stvar pri treking kolesih ravno obratna. Za vožnjo po asfaltiranih cestah je zaradi manjšega upora in trenja priporočena ozka guma z gladkim profilom.
Kaj pa oprema treking kolesa?
Tudi pri treking kolesu je iz istih razlogov kot pri gorskem kolesu dobro, če je okvir kar se da lahek. Ker pa je praviloma večji kot pri gorskem kolesu, je posledično tudi težji. Če pa boš kupil kolo s polno opremo, potem nima smisla razmišljati o teži okvirja. Vzmetenje zaradi narave vožnje pri treking kolesu ni tako pomembno, vendar je še zmeraj priporočljivo na sprednjem kolesu.
Sicer pa, kar se menjalnika in zavor tiče, se lahko odločate za podobno opremo kot pri gorskem kolesu, saj pri vožnji s treking kolesom ni izključena tudi vožnja po hribovitem terenu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej