Nihče ne ve, kdaj se je človek prvič odločil spoznati skrivnosti morskega dna. Ne ve se niti, zakaj je to počel. Prve zapisane sledi so sicer nastale v Grčiji, ko je Homer v Iliadi pisal o potapljanju, vendar je kot šport potapljanje zaživelo veliko kasneje. In če tudi tebe iz leta v leto morske globine vse bolj privlačijo, je čas za organiziranje prvega potopa.
Osnovna oprema za prvi potop
Osnovna oprema, ki jo potrebuješ za čisti začetek, je kakovostna maska, dihalka in plavuti. Ko pa se s potapljanjem začneš ukvarjati nekoliko bolj resno, potrebuješ več opreme, saj se tvoje bivanje pod vodo podaljša. Poleg osnovne opreme je tu še obleka, ki te varuje pred mrazom, jeklenka, kompenzator plovnosti, pas z utežmi, dihalni regulator in podvodna svetilka. Priporočljiva dodatna oprema pa je tudi potapljaška ura, globinomer in podvodni manometer.
Na kaj moraš paziti pri opremi za potapljanje?
Predvsem to, da je zate primerna. Najbolje je, da se glede opreme posvetuješ z nekom, ki se s tem ukvarja profesionalno, saj ti bo le on znal pravilno svetovati, katera oprema je zate najboljša. Pri maski je na primer pomembno, da se popolnoma prilega tvojemu obrazu, prav tako moraš to upoštevati tudi pri obleki. Izberi opremo, ki ne bo pretežka, in ki ti bo pomagala varčevati s telesno energijo.
Pri potapljanju je predvsem pomembna telesna pripravljenost
Če veš, da si v telesno šibki pripravljenosti, nikar že prvi dan ne postavljaj rekordov. S potapljanjem začenjaj počasi in z dnevi globino povečuj. Nevaren pojav je tudi v primeru, da pod vodo vztrajaš dlje, kot zmoreš, zaradi česar pride do popolne porabe kisika v pljučih. Ko zaradi nezmožnosti dihanja začneš plavati proti vodni gladini, se tlak kisika še dodatno zmanjša, zato lahko tik pred gladino izgubiš zavest. Prav zato je skupinsko potapljanje toliko bolj priporočljivo.
Pravila, ki jih moraš ob prvem potopu nujno upoštevati:
Predvsem se moraš držati pravil varnega potapljanja, ki jih v Sloveniji predpisujejo Pravila potapljanja potapljačev Slovenije (PRAPOS) in upoštevati naslednje:
1. Nikoli se ne potapljaj sam – še posebej ne v primeru, da se potapljaš v velikih globinah prvič. Pomembne so izkušnje, ki jih pridobiš od veščih potapljačev, v kakršnem koli primeru nevarnosti pa je skupinsko potapljanje in s tem tudi pomoč drugih veliko bolj hvaležno.
2. Oprema mora biti popolna in preverjena. Pred potapljanjem je potrebno opremo skrbno preveriti in nato še enkrat pregledati, ko si jo že nadaneš. Bistveno je, da imaš v jeklenki dovolj zraka, da dihalni regulator deluje in da si si pravilno nadel vso potrebno opremo. Oprema mora biti testirana in brezhibna.
3. Vsak esktremizem se lahko konča slabo. Pravilen odnos je poglaviten za izvajanje potopov, saj lahko v nasprotnem primeru zaradi delovanja pritiska pride do raznih poškodb, kot je počen ušesni bobnič, poškodovani sinusi, pretrganje pljučnih mešičkov itd.
4. Pri potapljanju so pogoste tudi nesreče z motornim čolnom ali vodnim skuterjem, zato moraš biti kar najbolje viden. Kraj potapljanja vedno označi s signalno bojo živih barv, kar zapoveduje tudi zakon.
In če te je potapljanje tako pritegnilo, da si želiš še večjih izzivov, je najbolje, da se vpišeš v tečaj šole potapljanja, kjer boš potreboval veliko boljšo opremo, in svoje znanje obogatil z različnimi tehnikami potapljanja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej