Capoeira je lahko zgolj rekreacija in sprostitev ali pa borilna veščina, uporabna za samoobrambo
Borilne veščine so namenjene za zaščito in preživetje. Nastajale so na podlagi izkušenj, pridobljenih v spopadih, zato so vsebovale le najbolj učinkovite tehnike. Kot pri drugih disciplinah so tudi v borilnih veščinah uvajali tekmovanja. Da bi se izognili resnim poškodbam, so določili tekmovalna pravila in prepovedali uporabo nekaterih nevarnih tehnik. Športni borci so vadili predvsem tiste tehnike, ki na tekmovanjih prinašajo točke, manj pozornosti pa so posvečali nevarnim tehnikam, ki so učinkovite v realni borbi. Nekatere borilne veščine so tako postale borilni športi. Zmanjšala se je njihova borbena učinkovitost in postale so manj uporabne za samoobrambo. Mnenja o tem, kaj je capoeira, so različna. Lahko jo opišemo kot borilno veščino, igro, šport, ples, umetnost, druženje, igranje inštrumentov in petje. Nekateri v njej prepoznajo le igro in borbeni ples brez borbene učinkovitosti. Drugi pa v njej vidijo zelo nevarno borilno veščino, zakrito s plesnimi gibi in akrobacijami. Obe mnenji sta pravilni.
Tehnike so uporabne predvsem v majhnih prostorih in gneči, ko ni dovolj prostora za uporabo nekaterih udarcev
Poleg nartov, dlani in glave se udarja tudi s komolci, prsti na rokah, koleni, goleni, podplati in petami. Izurjenost v uporabi različnih udarnih površin poveča možnosti za uspešno samoobrambo. Pomembni so tudi spotiki, ki se lahko izvajajo kot napad ali protinapad. To pomeni, da lahko nasprotnika spotaknemo med njegovim gibanjem ali v času njegovega napada. Spotikamo lahko z nogo, roko, ali si pomagamo z uporabo trupa. Te tehnike so uporabne predvsem v majhnih prostorih in gneči, ko ni dovolj prostora za uporabo nekaterih udarcev ter kadar pride do prerivanja.
Capoeiristi se ne zanašajo zgolj na fizično moč
Tehnike capoeiristov temeljijo na principu presenečenja. Gibanje je krožno, nepredvidljivo in vključuje številne trike, kar omogoča samoobrambo tudi fizično šibkejšim. Poleg tega je za capoeiro značilno tudi neprekinjeno gibanje. Capoeiristi so tako manj izpostavljeni nevarnosti. Gibajo se s pomočjo nog in rok. To še dodatno poveča njihovo nepredvidljivost gibanja in zmanjša možnost enostavnega napada. Nepredvidljivo gibanje in védenje, kako izvesti napad ali protinapad iz različnih položajev povečata možnost samoobrambe in zmanjšata ogroženost v primeru napada.
Capoeiristi ne blokirajo udarcev, temveč se jim umikajo. Da so pri tem uspešni, je ključnega pomena, da zaznajo nasprotnikove namere, ocenijo razdaljo in čas, ki je potreben za napad oziroma umik. Te sposobnosti predvidevanja in prilagajanja lahko v realni borbi odločajo o tem, ali se bomo uspeli ubraniti napadalca.
Capoeira je kljub svoji navidezni neučinkovitosti primerna tudi kot veščina samoobrambe. Zato vabljeni vsi, ki se želite v prijateljskem in netekmovalnem vzdušju sprostiti, razgibati ter istočasno izboljšati svoje samoobrambne sposobnosti. Prvi obisk v Športnem in kulturnem društvu Capoeira Slovenija je brezplačen.
Vojko Stolnik se z borilnimi veščinami ukvarja že 23 let. Vodi redne treninge capoeire za otroke in odrasle v Mariboru, Celju in na Ptuju. Več informacij poišči na spletni strani www.capoeiraslovenija.si
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej