Capoeira je v Sloveniji prisotna že približno deset let, vendar je še vseeno slabše prepoznana v primerjavi z drugimi borilnimi veščinami, kot so na primer judo, karate in rokoborba. Tisti, ki so capoeiro že videli, jo opisujejo na različne načine. Za mnoge je to le ples, za nekatere borbeni ples, redki pa v njej prepoznajo zelo učinkovito in nevarno borilno veščino.
Oblika skupinske rekreacije, namenjene izboljševanju telesne pripravljenosti
V primerjavi z borilnimi veščinami, pri katerih je poudarjen predvsem borbeni vidik, lahko na capoeiro gledamo kot na obliko skupinske rekreacije namenjene pridobivanju in izboljševanju telesne pripravljenosti ter druženju. V prijateljskem vzdušju in ritmih glasbe vadeči razvijajo borilne spretnosti uporabne za samoobrambo. Učinkovitost capoeire kot borilne veščine je moč opaziti na borilnih tekmovanjih, pri katerih lahko tekmovalci uporabijo vse prijeme za dosego zmage (tekmovanja »vale tudo«). Na teh tekmovanjih nekateri capoeristi svoje znanje capoeire uspešno uporabljajo, kar dokazuje, da je capoeira resna borilna veščina, ki se lahko kosa z drugimi borilnimi veščinami.
Sužnji, ki naj bi razvili to veščino, so živeli v nehumanih življenjskih pogojih, zato je njihova strategija borbe, ki omogoča zmago šibkejšega nad močnejšim, temeljila na nedirektnem napadu. Preko povezovanja različnih gibov in prikrivanja pravega namena capoeirist napade, ko nasprotnik to najmanj pričakuje.
Poudarek na nožnih udarcih
Pri capoeiri je poudarek na nožnih udarcih; nekateri so enaki ali podobni udarcem, ki jih uporabljata veščini karate in taekwondo. Medtem ko sta pri teh veščinah ključni predvsem hitrost in natančnost udarcev, je pri capoeiri poudarek na tekočem in nepredvidenem gibanju, ki nam pomaga zakriti napad. Za razliko od omenjenih veščin, kjer je gibanje večinoma linearno, se capoeiristi gibajo krožno, podobno kot pri aikidu. V capoeiri se za premikanje uporabljajo tudi roke, kar omogoča nepričakovane udarce z nogami v nenavadnih položajih, ki presenetijo nasprotnika.
Umiki so pomembnejši od udarcev
Umiki so v capoeiri pomembnejši od udarcev. Dober capoeirist ni tisti, ki največkrat brcne nasprotnika, ampak tisti, ki se zna spretno umikati in prilagajati nasprotnikovim napadom. Pri tem je pomembno, da ne izgubi ravnotežja, da se giba harmonično ter privlačno na pogled. Poleg uporabe klasičnih umikov se lahko capoeiristi umikajo tudi z gibanjem ali akrobacijami. Slednje služijo tudi kot rešitev pred padcem, izhodišče za napad, večinoma pa jih capoeiristi uporabljajo za povečevanje nepredvidljivosti igre, prikazovanje svojih spretnosti in večjo privlačnost igre.
Gibanje je v capoeiri pogojeno z ritmom glasbe
Udarci, umiki in akrobacije so povezani v neprekinjeno gibanje. Povezuje jih osnovno gibanje »ginga«. Ta osnovni ‘korak’ spominja na plesni korak, je dinamičen in nepredvidljiv, omogoča ohranjanje ravnotežje in gibanje v vse smeri ter je dobro izhodišče za napad ali umik. Gibanje v capoeiri je pogojeno z ritmom glasbe. Glasba je pomemben sestavni del capoeire, po katerem se capoeira bistveno razlikuje od drugih borilnih veščin. Capoeiristi se torej na treningih ne učijo samo napadov in umikov, temveč tudi igranja na inštrumente (berimbau, atabaque, pandeiro) in petja v portugalskem jeziku.
Spodbujanje razvoja večje zbranosti, osredotočenosti in pozornosti
Capoeiristi pokažejo svoje spretnosti v »rodi«, to je krogu, ki ga oblikujejo s svojimi telesi. »Roda« predstavlja borbeni ring, ki podobno kot ring v nekaterih drugih veščinah omejuje borbeni prostor, istočasno pa simbolizira sodelovanje, druženje in skupinski duh. Sestavni del »rode« je orkester z inštrumenti (»bateria«), ki skrbi za glasbeno spremljavo. Tisti, ki ne igrajo inštrumentov, ploskajo. Eden poje solo, ostali odgovarjajo v zboru. Ritem glasbe določa hitrost in način igre oz. borbe. Če je ritem počasnejši, je tudi igra bolj počasna, premišljena in taktična, če je ritem hitrejši, je igra hitrejša, bolj agresivna in nevarna. Gibanje in delovanje upoštevajoč ritem glasbe spodbuja razvoj večje zbranosti, osredotočenosti in pozornosti na okolico.
Capoeira je primerna za tiste, ki se želijo sprostiti in razgibati ob prijetnih ritmih glasbe ter izboljšati svojo telesno pripravljenost, kakor tudi za tiste, ki jih zanimajo borilne veščine in borbene spretnosti. Priporočamo jo tudi tistim, ki se ukvarjajo z drugimi športi in si želijo izboljšati koordinacijo v prostoru in ravnotežje ali povečati gibčnost in občutek za ritem.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej