Športna prehrana je v prvi vrsti sicer namenjena športnikom, saj morajo poskrbeti, da je njihovo telo pripravljeno na naporne treninge. Vendar pa lahko po njej posežeš tudi, če nisi ravno profesionalni športnik. To je namreč vendarle zdrava prehrana, zaradi katere se boš ne le bolje počutil, temveč boš tudi videti bolje, imel boš več energije za vsakodnevne obveznosti in svojega telesa ne boš obremenjevali z nezdravo hrano.
Katera živila so priporočljiva?
Če se ukvarjaš s športom, je še posebej pomembno, da je tvoja prehrana temu primerna. Kot sta izpostavila osebna trenerja Sergej Kosman in Sašo Petek, mora športnik v svojo prehrano vključiti predvsem:
– kakovostne beljakovine (pusto meso, jajca, ribe, beljakovinski napitki), ki so potrebne za regeneracijo telesa po vadbi;
– kakovostne ogljikove hidrate (riž, testenine, krompir, žita), ki dajejo telesu energijo;
– zdrave maščobe (oreščki, olivno olje, omega3 maščobe), ki dajejo telesu potrebno energijo in ga varujejo pred boleznimi;
– vitamine, ki jih najdemo v svežem sadju in zelenjavi.
Kakšna naj bo prehrana pred vadbo?
Univerzalnega odgovora na to vprašanje ni. Pomembno je predvsem, za kakšno vadbo gre. Ali boš dvigoval uteži? Nameravaš preteči 10 kilometrov? Ali pa treniraš borilne veščine? Kot povzameta Sergej in Sašo, je precejšnja razlika na primer med prehrano maratonca in bodibilderja. »Maratonec mora poskrbeti za dovolj energije z uživanjem ogljikovih hidratov, medtem ko mora bodibilder uživati predvsem beljakovine, ki bodo poskrbele za rast njegovih mišic.« Ustaljeno mnenje pa je, da naj bi večji obrok zaužili najkasneje tri ure pred vadbo oziroma eno do dve uri prej, če je ta obrok manjši. Zaužij predvsem beljakovine in nekaj kompleksnih ogljikovih hidratov, odvisno, kako stroga je tvoja dieta.
Prehrana med vadbo ni potrebna
Pri običajnih naporih prehrana med vadbo ni potrebna, razen seveda, če boš svoje telo podvrgel bolj ekstremnim naporom. V tem primeru moraš poskrbeti za hiter vnos ogljikovih hidratov, predvsem v obliki gelov in napitkov, lahko pa posežeš tudi po suhem sadju ali energetski ploščici. Med vadbo tudi ni priporočljivo piti raznih sadnih sokov ali podobnih sladkih in gaziranih pijač, ampak je najbolje piti kar navadno vodo po občutku.
Pomembna je tudi prehrana po vadbi
Za uspešno regeneracijo moramo kar najhitreje po vadbi zaužiti hidrate z visokim glikemičnim indeksom. To so enostavni ogljikovi hidrati, kot je bel kruh, Vitargo, Maltodextrin … Zaužijemo lahko tudi “hitre beljakovine”, kot so čisti proteini iz sirotke. Nekateri prisegajo tudi na posebne napitke, ki jih lahko dobite v trgovinah s športno prehrano, vendar pa lahko namesto teh ješ tudi na primer meso, ribe in jajca ter riž, žitarice in testenine, seveda v različnem razmerju, odvisno od tega, ali želiš shujšati ali pa pridobiti mišično maso. Hrana je za razliko od napitkov težje prebavljiva, zato so njeni učinki nekoliko kasnejši, vendar pa to za športnika rekreativca ne igra posebej velike vloge. Če pa se s športom ukvarjaš bolj resno, naj bi bilo bolj priporočljivo uživati že omenjene posebne napitke.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej